Kediler Neden Köpekler Gibi Nefes Alır? Çok Şaşıracağınız 3 Nedeni!

kediler-neden-kopekler-gibi-solur

Kediler Neden Köpekler Gibi Nefes Alır?

Kedilerin bambaşka canlılar olduğu konusunda hemfikiriz. Kedilerden bu gibi garip davranışları görmek kedi sahiplerini genel olarak çok şaşırtmaz. Yine de kedisinin sağlığı konusunda endişelenen her kedi sahibi bu gibi garip davranışların sebebini öğrenme ihtiyacı duyar. Kedilerinin farklı bir nefes alışverişine sahip olan kedi sahiplerinin aklına ” kediler neden köpekler gibi nefes alır ” sorusu gelebilir.

Kediler gerçekten çok garip canlılar.

Bu durumda çok fazla heyecanlanmanıza ve korkuya kapılmanıza gerek yoktur. Bu durum genellikle fazla efor sarfeden kedilerde görülürken, bambaşka sebeplerden dolayı da görülebilir. Bundan dolayı Kediler Neden Köpekler Gibi Nefes Alır sorusu nadiren de olsa bir hastalığın erken tanısı için önemli olabilir.

kediler-neden-kopekler-gibi-solur

kediler-neden-kopekler-gibi-solur

Kediler neden ağzını açarak nefes alır?

Bu durumun sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz.

Kedi ile otobüs yolculuğu

  • Kediniz dışarıda gördüğü herhangi bir şeyden veya herhangi bir sesten ürkmüş ise bir köşeye saklanıp dili dışarıda tıpkı bir köpek gibi nefes alıp verirken bulabilirsiniz. Bu durumda hiçbir şey yapmanız gerekmez. Tek yapmanız gereken kedinizin kendi kendine sakin bir ortamda sakinleşmesini beklemektir. Ayrıca kedinizle seyahat ederken bu duruma şahit olabilirsiniz. Kediler köpeklerden farklı olarak sadece ev ortamında yaşadığından dolayı özellikle araba ile olan seyahatler kediniz için oldukça heyecanlı ve korku verici olabilir.

Kediyi lazerle oynatmak zararlı mıdır?

  • Kedilerin çok sevdiği bir oyun türü vardır. Herhangi bir şeye pati atıp kovalamak. Bu bir plastik top olabileceği gibi bir kağıt parçası da olabilir. Kedinizin uzun süre oyun oynaması sonucu sarf ettiği efor vücut sıcaklığının yükselmesine neden olur. Kediler bu yükselen vücut sıcaklığını sık sık nefes alıp verme şeklinde düzenlerler. Bu oyunların başında kedinizi lazerle uzun süre koşturmak geliyor. Lazerle kedinizi uzun süre oynatmak kafasını biraz karıştırabilir. Tadında bırakılan lazer oyunu kediniz için büyük sorunlar teşkil etmez.
  • Kediniz doğurmak üzere mi? Bu durumda da kedinizin çektiği sancılar ve duyduğu ağrılar sonucu bu şekilde sık soluk alıp verirken görebilirsiniz.

Buraya kadar saydığımız maddeler kedinizin kendi fizyolojik fonksiyonları sonucu ortaya çıkar. Endişelenmeyi gerektiren herhangi bir durum büyük ihtimalle yoktur. Ancak burada bahsedeceğimiz maddeler kedinizde görülen herhangi hastalığın habercisi olabilir.

kediler-neden-kopekler-gibi-solur

Kedilerin Nefes Alışverişinde Bozukluk

Bu sebepler kedi sahiplerinin dikkat etmesi gereken ve ” Kediler neden köpekler gibi nefes alır ” sorusundan çok ” Kedim zor nefes alıyor ” sorunun açıklamasıdır. Madde olarak açıklamak gerekirse ;

Kediniz nefes alırken hırıltı mı çıkarıyor?

  • Kedinizin solunum yolunda yabancı bir cisim bulunması.(balık kılçığı , top , kağıt , tüy yumağı gibi)
  • Ağızda oluşabilen herhangi bir lezyon, yara veya diş çürükleri kedinizde solunum zorluğuna neden olabilir.
  • Akciğer hastalıklarının büyük çoğunluğu kedilerin nefes alış verişini oldukça etkileyecektir.
  • Genellikle yavru kedilerde ve doğum sırasında oluşabilecek olan beyin hasarları ve solunum kısmını etkilen kısmın etkilenmesi.

Kedim dili dışarda hızlı nefes alıyor.

Bu durumda çok fazla heyecanlanmanıza ve korkuya kapılmanıza gerek yoktur. Bu durum genellikle fazla efor sarfeden kedilerde görülürken, bambaşka sebeplerden dolayı da görülebilir.