Sirke İle Kedi Piresi Temizleme Bu Yöntemle Çok Kolay

sirke-ile-kedi-piresi-temizleme

Sirke İle Kedi Piresi Temizleme

Kediniz veya köpeğiniz için ev yapımı doğal ve ucuz yollu bir pire kovucu mu hazırlamak istiyorsunuz? Bu makale kesinlikle sizin için hazırlandı. Bu amaçla kullanımda olan pire tasması veya pire kovucu spreyler mevcut. Bir çok kimyasal maddeyi içinde barındıran bu maddeleri kullanmak istemiyorsanız sirke ile kedi piresi temizleme yöntemi tam size göre demektir.

Yavru Kedi Piresi Nasıl Temizlenir

Yavru kedilerde pirelenme yetişkinlere oranla daha sık görülebilir. Özellikle yeni sahiplenilen bir kediniz varsa bu durumla karşılaşabilirsiniz. Ancak korkmanıza hiç gerek yok. Veteriner hekiminize danışmanız durumunda sizi dış parazitlere karşı aşılamaya yönlendirecektir. Ancak mevcut pireler için daha hızlı bir çözüm arıyorsanız ve aklınızda yavru kedi piresi nasıl temizlenir sorusu varsa hemen yapılışına ve uygulamasına geçelim.

sirke-ile-kedi-piresi-temizleme

sirke-ile-kedi-piresi-temizleme-yöntemi

Sirke İle Kedi Piresi Temizleme Yöntemi

Çoğu böcek ve haşerelerde olduğu gibi pirelerde sirke kokusundan ve asitlik düzeyinden hoşlanmaz. Bunun için sirke ile kedi piresi temizleme işlemi oldukça iyi sonuçlar verir. Bunun için elma sirkesi veya üzüm sirkesi kullanabilirsiniz. İhtiyacınız olacak diğer malzeme ise boş, temiz bir sprey şişesi ve pire tarağı olacak. Sirke ile kedi piresi temizleme yöntemi için aşamalar şunlar;

 1. İlk olarak bir sprey şişe edinin.
 2. İçindeki kimyasal maddelerden tamamen arıtıldığından emin olun. Bu durum oldukça önemlidir.
 3. Sonrasında spreyinizin  boyutuna göre bir ölçek sirkeye 3 ölçek su koyacak şekilde seyreltin.
 4. Doğru oranda karıştırdıktan sonra kedinizin tüylerinin üzerine az miktarda uygulayabilirsiniz. Sirke doğal bir içeriğe sahiptir ancak asit yapısındadır. Bundan dolayı kedinizin üzerindeki açık yara veya ufak kesiklere dikkat etmelisiniz.
 5. Bundan sonra ise kedinizin üzerine uyguladığınız solüsyonun işe yaramasını beklemelisiniz.
 6. Kedinizin izin verdiği sınırlarda pire tarağı ile üzerindeki pireleri alabilirsiniz.
 7. Kalan karışımı ise pirelerin olduğunu düşündüğünüz odalara ve eşyalara sıkabilirsiniz.

Kedi Piresi İnsana Geçer Mi?

Kedi pireleri, köpeklerde bulunan pirelerden sonra en çok bulunan pire türüdür. Bu pireler insana geçebilir ve tıpkı kedilerde olduğu gibi ısırarak kaşıntıya neden olabilir. Ancak pireler keneler gibi vücutta sabit kalmaz. Kanımızı emdikten sonra vücuttan ayrılabilir veya yer değiştirebilir. Kedi piresi insana geçer mi? Geçebilir ancak bu pireler tüylü dostlarımıza tutunmaya adapte olmuşlardır ve insan teninde durmakta zorlanırlar.

yavru-kedi-piresi-nasil-temizlenir

yavru-kedi-piresi-nasil-temizlenir

Kedide Pire Yumurtası Nasıl Yok Edilir?

Kedilerde sadece yaşayan pirelerin yok edilmesi sağlık açısından yeterli değildir. Kalıcı sağlık için aynı zamanda kedide pire yumurtalarının da yok edilmesi gerekir. Peki kedide pire yumurtası nasıl yok edilir? Bunun için uygulayabileceğiniz bir kaç yöntem var.

 1. Veteriner hekiminize danışarak sorunun kökten çözülmesini sağlayabilirsiniz.
 2. Evde kendi yöntemlerinizle yaptığınız sirke ile kedi pirelerini temizleyebilirsiniz.
 3. Sabunla yıkama yöntemiyle pirelerin temizlediğine dair araştırmalarda var.
 4. Ancak kesin çözüm için veteriner hekiminize danışmanız ve önerdiği yolda ilerlemeniz en doğrusu olacaktır.

Sirke ile kedi piresi temizleme yazımızın sonuna  geldik. İşinize yaradıysa ve sonuç aldıysanız diğer kedi sahiplerini bilgilendirme amacıyla yorum bırakabilirsiniz.

Sarman Kedi Özelliklerini okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir