Kediler Neden Hapşırır? Sebepleri ve Çözümleri

   Kedilerin hapşırması, birçok kedi sahibi için rahatsız edici bir durum olabilir. Ancak bu durumun ne kadar yaygın olduğunu biliyor muydunuz? Yapılan araştırmalara göre, kedilerin %20’si zaman zaman hapşırma sorunuyla karşılaşmaktadır. Bu da milyonlarca kedinin hapşırma sorunuyla mücadele ettiği anlamına gelir.

Peki, kedilerin neden hapşırdığını merak ediyor musunuz? Size bu makalede bir veteriner hekim adayı olarak kediler neden hapşırır sorunu yanıtlamaya çalışacağım.  Kedinizin hapşırmasının arkasındaki nedenleri öğrenmek ve evde uygulayabileceğiniz çözümleri keşfetmek için okumaya devam edin.

Özet olarak ana nedenler şunlar olabilir;

 • Üst solunum yolu enfeksiyonları ve hapşırma arasındaki ilişki nedir?
 • Alerjik reaksiyonlar ve kedi hapşırmaları arasında bir bağlantı var mı?
 • Kedilerin hapşırmasına sebep olan iç ve dış ortam etkenleri nelerdir?
 • Solunum yolu tıkanıklığı kedinin hapşırmasına ne şekilde etki eder?
kediler-neden-hapsirir

kediler-neden-hapsirir

Kediler Neden Hapşırır? Sebepleri Nedir?

Kedilerin hapşırmasının birden fazla nedeni olabilir. Size bunların içinde en çok karşılaşma ihtimaliniz olanlardan ve buna neden olan şeylerin ortadan kaldırılması ile üstesinden gelebileceğiniz nedenleri sıralıyorum.

Hapşırma Sebepleri Belirtiler
Alerjik Nedenler Hapşırma, burun akıntısı, göz sulanması
Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları Hapşırma, öksürme, burun akıntısı
Ortam Etkenleri Hapşırma, burun akıntısı, nadiren göz akıntıs
Stres Hapşırma, stres belirtileri, ağız açık solunum
Solunum Yolu Tıkanıklığı Hapşırma, burun tıkanıklığı, hırıltılı solunum
Ciddi Sağlık Sorunları Veteriner hekiminize danışmalısınız.

Alerjik Reaksiyonlar

Kedilerin burnunu çok sık kullandığını biliyoruz. Her şeyi koklayarak tanımaya çalışıyorlar. Buda onların sürekli olarak etrafya bulunan toz, mantar, tolen ve rahatsız edici gazlardan fazlaca etkilenmesine neden oluyor. Alerjik reaksiyonlar kedilerde hapşırma yapabileceği gibi göz ve burun akıntısına neden olabilir.

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonlar

Bu durum sizin üstesinden gelemeyeceğiniz bir durum olabilir. Eğer hapşırmaların yanında iştahsızlık, halsizlik gibi belirtiler görüyorsunuz bir veteriner hekime hemen danışın!

Stres

Kedinizin veteriner hekim muayenesi sırasında ve sonrasında ne kadar stres olduğunu fark etmişsinizdir. Bu durumlarda strese bağlı olarak solunum frekansı artabilir. Dil dışarıda olacak şekilde “köpek soluması” soluyabilir. Ayrıca kediniz hapşırabilir ve tıksırabilir. Strese bağlı gelişen hapşırmalar genelde kısa süre içerisinde düzelir. Ancak sürekli olarak stres altında bulunan kedilerde kronik hale gelebileceğinden dikkatli olunmalı.

Solunum Yolu Tıkanıklığı

Kendinizden yola çıkarak burun tıkanıklığı ve geniz akıntıları kedinizin rahat solumasına engel olabilir. Bu durumda yapmanız gerekenler için ayrıca bir yazı yazacağım.  Kedinizin soluk alıp verirken zorlanıp zorlanmadığını kontrol edin.

Solunum yolu tıkanıklığı olan kedilerde;

 1. Kedinizin bulunduğu ortamlardaki hava kalitesi çok önemli. Toz, polen gibi alerjenlerin birikmemesi adına sürekli temiz ve havadar tutmaya çalışın.
 2. Bulunduğunuz ortamın nem seviyesini normallere çekmeye çalışın. Çok nemli ve kuru olmamasına dikkat edin.
 3. Kedinizin ev içerisinde stres altında olmadığından emin olun. Temiz bir yatak ve kum alanı, taze mama ve su alanlarına rahatlıkla ulaşabildiğinden emin olun.
 4. Veterinerinizin önerdiği ilaçları ve tedavi yöntemlerini kullanın. Süreç olarak biraz uzun olabilir ancak tedavi şansı yüksektir.

kedim-hapsiriyor

Kedinizin Hapşırmasına Ne Yapabilirsiniz?

En önemli nokta kedinizin neye karşı böyle bir tepki verdiğini bulmaktır. Bunun için önce nedeni araştırmalı ve bunu ortadan kaldırmalısınız. Eğer hapşırmalar geçmiyor ve başka belirtiler görmeye başlarsanız ciddi bir sağlık sorunu olabilir.

 1. Kedinizin bulunduğu kısımları düzenli olarak temiz ve tozsuz tutun. Kediler neden hapşırır sorusunu kendinizden yola çıkarak cevaplayabilirsiniz. Bölgeyi günlük olarak havalandırın ve nem seviyesine dikkat edin. Rutubet ve kuru havaya karşı önlem alın.
 2. Kediniz hangi maddelere karşı duyarlı tespit edin. Parfüm, deodorant, sigara, rutubet, tütsüler vs. ev içinde kullanmamaya çalışın.
 3. Kedinizi solunum sistemi hastalıklarına karşı bağışıklığını düzenleyecek kaliteli kuru mamalar kullanın.
 4. Kedinizin stres altında olmadığından emin olun. Eve yeni gelen bir kedinin bunu yaşaması normaldir ancak evin eski bir üyesinin sürekli stres altında kalması olumsuz bir durum oluşturur.
 5. Bulunduğu ortamın havasının kuru olması hapşırmalara neden olabilir. Odayı nemlendirmeyi deneyin.

  kediler-neden-hapsirir

Veteriner Hekime Başvurmanız Gereken Durumlar

 • Kedinizin hapşırması kronik bir hal aldıysa,
 • Hapşırmanın yanında üst kısımda belirttiğin gibi göz akıntıları, burun akıntıları, halsizlik, iştahsızlık, ishal gibi durumlar varsa,
 • Kediniz yakın zamanda bir hastalık atlattıysa ve tüy yapısında bozulmalar varsa,
 • Hapşırmalar nöbet şeklinde görülüyorsa hemen veteriner hekiminize danışın.

Profesyonel bir veteriner hekim, kedinizin hapşırmalarının altında yatan nedenleri belirleyebilir ve uygun tedaviyi önerebilir.

Sonuç

Bu makalede kediler neden hapşırır? Kedilerin hapşırmasına karşı ne yapılır? gibi soruları cevaplayama çalıştık. Kısa bir özet geçmek gerekirse eğer;

Kedinizin hapşırması, bir çok sebepten dolayı olabilir. Solunum yolu enfeksiyonları, alerjik nedenler ve enfeksiyonlar, bulunduğu ortamın koşulları, solunum yolu hastalıkları ve stres kedilerin hapşırmalarına yol açabilen yaygın sebepler arasındadır.

Peki neler yapabilirsiniz;

 1. İlk olarak hapşırmaya neden olan şeyleri evden uzaklaştırın. Bunların arasında parfüm, deodorant, tütsü ve özellikle sigara dumanı vardır.
 2. Bulunduğu ortamı sürekli temiz ve havadar tutun.
 3. Veteriner hekiminizden tavsiye almaktan çekinmeyin.

ÖNEMLİ! Kedinizin hapşırmaları ciddi bir hal aldıysa ve kronik hale geldiyse hemen hekiminize danışın! Umarım kediler neden hapşırır sorusuyla alakalı olarak kafanızda soru işareti kalmamıştır.

kedi-hapsirigi

Kediler neden hapşırır?

Kedilerin hapşırma nedenleri arasında sağlık sorunlarının dışında, alerjenler, kötü hava koşulları ve stres sayılabilir.

Kedilerin hapşırmasına neden olan kokular nelerdir?

Genel olarak sigara dumanı, parfümler, aseton ve boya kokuları sayılabilir.

Kediler stresten hapşırır mı?

Evet kedilerde strese bağlı olarak hapşırma görülebilir.

Kedim hapşırıyor ne yapmalıyım?

Öncelikle buna neden olan etkenleri elimine etmelisiniz. Sonrasında diğer sağlık sorunları için veteriner hekiminize başvurmalısınız.

Kedim hapşırıyor hasta mı?

Kedilerin hapşırma nedenleri arasında sağlık sorunları olabileceği gibi stres ve alerjik etkenlerde olabilir. Bunun için etkenleri ortadan kaldırarak test etmelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir