Kedi ve Kuş Aynı Evde Yaşar mı? 5 Uzman İpucu

kedi-ve-kus-ayni-evde-yasar-mi

Kedi ve kuş aynı evde yaşar mı merak ediyor musunuz?

Birçok insan, doğal içgüdüleri nedeniyle kedi ve kuşları aynı evde bir arada tutmanın imkansız olduğuna inanır. Kısmen doğru olabilir. Ancak, doğru yaklaşımlar ve rehberlik çalışmalarıyla, kediler ve kuşların barış içinde bir arada yaşamasının mümkün olduğunu size anlatmaya çalışacağım.

Bu makalede, bir veteriner hekim adayı olarak kediler ve kuşların birlikte yaşayıp yaşayamayacağı ve onlar için nasıl uyumlu bir ortam yaratabileceğiniz konusunda size uzman ipuçları ve iç görüler sunacağız.

kedi-ve-kus-ayni-evde

Kediler ve Kuşlar Anahtar Noktalar

 • Kedi ve kuş, uygun ortam ve koşullar sağlandığında aynı evde rahatlıkla yaşayabilir.
 • İyi bir tanışma süreci bu süreçteki en önemli noktalardan birisidir.
 • Ne kadar iyi anlaşırsa anlaşsınlar en önemli noktalardan birisi gözetimdir.
 • Kedi ve kuşa eğitim vererek uygun bir ortam oluşturabilirsiniz ancak söylediğimiz gibi gözlem çok önemli.

Kedi ve Kuş Nasıl Alışır?

Kedi ve kuş aynı evde yaşar mı sorusu aslında birazda kedinizin karakterine bağlıdır. Aralarında uyumlu bir ortam yaratmak için başlıkları biraz açarak ayrıntıya inelim. Bu adımlar, kedi ve kuşun birlikte yaşamasını kolaylaştırmaya yardımcı olacağı gibi sizin de işinizi kolaylaştıracak. Hadi başlayalım!

Kedinizi Kuşunuzla Tanıtım Süreci

Kedinizi ve kuşunuzu tanıştırmak için yavaş ve kontrollü bir şekilde ilerlemeniz gerekiyor. Bu süreçte her ikisinin de stres olmamasını sağlamak için birbirleriyle fiziksel temas kurmalarına izin vermemelisiniz, onları sadece birbirlerini görebileceği şekilde bir araya getirebilirsiniz.  Örnek olarak kafesi bir cam arkasına koyarak ya da kapı aralığı gibi bir bariyerle onları ayırabilirsiniz. Bu şekilde, kedi ve kuş birbirlerine alışırken fiziksel temastan ayrı olacak ve kendilerini güvende hissedecektir.

Kedi ve Kuş Alıştırmak İçin Koku Takası

Kedinizin ve kuşunuzun birbirlerinin kokusuna gerekiyor bunun için yapabilecekleriniz sizin de aklınıza hemen gelmiştir.. Kedinizin yastığını veya oyuncağını kuşunuzun kafesindekilerle takaslayabilirsiniz. Bu kanıtlanmış bir durum değil ancak tecrübelere dayanarak söylenebilir.

kedi-ve-kus-alistirma

Kediniz ve Kuşunuz İçin Ortam Yaşam Alanı Oluşturun

Kedi ve kuş aynı evde kaldıkları süre boyunca, onların isteklerine göre bir ortam hazırlamak önemlidir. Kediniz ve kuşunuzun aynı evde rahat şekilde yaşayabilmesi için bazı ortam ipuçları;

 1. Farklı yaşam alanları: Kedi ve kuşunuzun fiziksel temastan uzak şekilde kalabilecekleri kendi konfor alanlarının olduğundan emin olun. Kuş için bir kafes ve bu kafese ulaşma şansın olmayan bir kedi, kedi için ise tırmalama direği veya oyun alanı, kuşa olan merakını azaltabilecek  alanlar sağlayabilirsiniz. Bu şekilde ikisi de kendi konfor alanlarında rahat ve huzurlu hissedecektir.
 2. Güvenli ve yüksek yerler: Kedinizin tırmanabileceği ve yatabileceği oyun alanları ve  yüksek yerler oluşturun. Bu alanlar kedinizin kuşu gözlemlemesini  ve ona zarar vermeye çalışmasından ziyade alışmasını sağlayabilir.
 3. Kontrollü buluşmalar: İlk etapta kedi ve kuşu kesinlikle bir araya getirmeyin. Bunun yerine, kedinizin kuşunuza kesinlikle ulaşamayacağı bir noktaya koyarak alışmalarını bekleyin. Bu şekilde, her ikisi de birbirine daha fazla güven duyacaktır.
 4. Koku değişimi: Bu konuda yukarıda bahsetmiştim. Koku değişimi kanıtlanmış değil ancak pozitif etkileri olduğunu biliyorum.

“Kedi ve kuşun uyumlu bir ortamda yaşayabilmesi öncelik gözlemdir. Kesinlikle aynı ortam yalnız bırakmayın. İyi bir ortam sunarak, onları güvenli ve mutlu hissettirebilirsiniz.”

 

 

 

 

Kedi ve kuş aynı evde yaşar mı sorusu size garip geliyor olabilir, ancak uygun bir ortam o ve yavaş bir tanışma süreciyle, bu soru gerçeğe dönüşebilir. İpuçlarını takip ederek, kedi ve kuşunuzun bir arada gözetim altında yaşamasını sağlayabilirsiniz. Tabii bu dönemde bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Aşağıya tablo şeklide veriyorum.

Kedi Kuş
Uzun tüylerine ve dökülmelere dikkat etmek. Tüylerini düzenli olarak temizlemek ve bakımını yapmak.
Oyun alanı ve tırmalama tahtası sağlamak. Tırnak ve gaga aşındırma taşları kullanmak.
Tuvalet eğitimini kontrol etmek.(koku değişikliği) Temiz ve güvenli kafes ortamı sağlamak.
Kesinlikle gözetim altında tutmak. Güvenli uçuş alanı sağlamak
Aşılama ve düzenli veteriner hekim kontrolü Aşıları ve sağlık kontrolleri düzenli yapmak.
kedi ve kuş aynı evde yaşar mı

kedi-kus-nasil-alisir

Kedi ve Kuş Aynı Evde Yaşar mı? Alınması Gereken Önlemler?

 • Fiziksel ayrılık: Kedi ve kuşunuzun özellikle ilk temas noktasına kesinlikle fiziksel temastan uzak tutun. Kafes veya cam kullanarak öncelikle görsel temas kurmalarını sağlayın.
 • Gıda ve su kaynaklarını ayrı tutun: Kedinizin ve kuşunuzun için ayrı su ve mama kaynakları sağlayın bu onların bir rekabete girmesini engeller.
 • Yüksek noktaları güvence altına alın: Kuşunuzun uçabileceği ancak kedinizin erişemeyeceği noktalar oluşturun.

İlk tanışma süreci bu konunun en kritik noktasıdır. Lütfen dikkatli olunuz.

Kedi Kuş
Kedinizin enerjisini siz veya oyuncaklarla atmasını sağlayın. Günlük olarak en azınan 10 dakika kadar uçması için serbest bırakın.
İnteraktif şekilde ilgilenilmesi gerekir. Sesli oyuncaklarla dikkatini çekin.
Kedinizin kesinlikle bir tırmalama tahtası olduğuna emin olun. Yüksek alanlara tünek sağlayın. (kediniz erişemesin)

Sonuç

Kedi ve kuş aynı evde yaşar mı? Sorusuna aynı evde yaşayabilmesi için dikkate almanız gerekenleri bir kez daha özetleyelim.

İlk olarak, kedi ve kuşu güvenli ve fiziksel temastan uzak şekilde tanıştırmak çok önemli. Bir diğer nokta ise ikisi arasındaki iletişimin güçlenmesi için sabırlı olmak. Kısa zamana olmasını beklemek yanlış olacaktır.

Kuş ve kedi aynı evde yaşarken ortak yaşam alanı oluşturmaktan bahsettik. Kuş için güvenli bir kafes ve uçuş alanı oluştururken kediniz için zaman harcayacağı oyuncaklar, oyun alanları, tırmalama tahtası gibi şeyler edinebilirsiniz.  Ayrıca her ikisi için de  temiz ve taze şekilde ayrı su ve yiyecek kapları bulundurun.

Unutmayın, kuşunuza zarar gelmemesi için kesinlikle gözlem altına olmalılar.

Kedi ve kuş aynı evde yaşar mı?

Evet, kedi ve kuş aynı evde yaşayabilir. Ancak, bunun için bazı önlemler almalı ve sürekli gözlemlemeniz gerekir.

Kedi ve kuş nasıl alışır?

Kedi ve kuşun alışma süreci bir sancılıdır. Zaman ve emek ister. En önemli nokta ise ilk tanışmadır. Bu süreçte çok dikkatli olunmalı.

Kedi ve kuş tanıştırma nasıl yapılır?

Kedi ve kuşu ilk tanışma sırasında oldukça stresli olacaktır. İlk tanışmaları kısa tutup fiziksel temastan kaçınmalarını sağlamalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir