Kediler Neden Camdan Bakar? 3 Nedeni

kediler-neden-camdan-bakar

Kedilerin günlük yaşamlarının büyük bir kısmını uyuyarak geçirirler. Uykudan arda kalan zamanlarda ise kendini yalarken veya en sevdiği koltuk, halı, minder üzerinde uzanırken görürüz. Kedilerin günlük rutinleri bunlarla sınırlı değildir. Kedileri çoğu zaman cam kenarında, dışarıyı izlerken buluruz. Kediler neden camdan bakar veya kediler sıkılır mı ? sorusunun aklınıza gelmesi çok normal. Çünkü kedilerin uzun süre gözlerini kırpmadan camdan bakmasına anlam veremiyor olabilirsiniz.

kediler-neden-camdan-bakar

Kediler Neden Camdan Bakar ?

Hijyen ve temizliğe önem verdiğimiz pandemi günlerinde kedilerimizle olan ilişkilerimiz daha da gelişti. Onunla geçen her dakika hem kedinizin mutluluğu için hem sizin ruh sağlığınız için oldukça önemlidir. Yoğun iş hayatına sahip olan kedi sahipleri genel olarak kedileri ile yeteri kadar ilgilenemiyor. Bu duruma gün geçtikçe alışan kediler yalnız yaşamaya zamanla alışıyor. Her ne kadar tek başına ve yalnız şekilde evde zaman geçirmek zor olsa da kediler bunun üstesinden iyi geliyor. Kedilerin evde yalnızken tek hareketliliğin camda olduğunun farkına varır. Camdan bakmak onun için en eğlenceli aktivitelerden biri oluverir. Kedi sahiplerinin onu sürekli cam, pencere başında görmesinin sebebi budur ve kediler neden camdan bakar ? sorusunun bir cevabı da bu olabilir.

Kediler Sıkılır mı ?

Kediler ne kadar belli etmeseler de sahiplerinin yanında olmasından mutlu olurlar. Özellikle pandemi ve evden çalışmanın popüler olduğu dönemlerde kedilerimizle daha sık zaman geçiriyoruz. Peki evden çalışmanın zamanla azaldığı ve normalleşmenin başladığı dönemde kediniz sizi özlüyor mu? Kediler sıkılır mı ? Evet kediler sahiplerini özlüyor. Bunun için kedilerin evde yalnız kaldığı dönemlerde onun vakit geçirmesi ve canının sıkılmamasını bazı yollarla sağlayabilirsiniz.

Ayrıca gün içinde enerjisini atamayan kediler bu ihtiyacı sizinle karşılayabilir. Bazı kedilerde bu durum sürekli koşuşturmaya ve ısırma gibi davranışlara yıl açıyor. Eğer kedinizin ısırma huyu varsa Kedim Çok Isırıyor makalesini okuyabilirsiniz.

kediler-neden-camdan-bakar

Kedilerin camdan bakması güvenli midir?

Bildiğiniz gibi tüm kedi sahiplenenlerin dikkate alması gereken bir önlem vardır. Hayati önem taşıyan bu önlem sinekliktir. Sıklıkla camdan bakan kedilerin dışarıya olan ilgisi ve heyecanı giderek artar. Kediler neden camdan bakar sorusunu cevaplandırdığımıza göre artık camdan bakmanın kediler için eğlenceli olduğunu söyleyebiliriz. Ancak sineklik olmayan ve açık unutulan camların kediler için bir o kadar güvensiz olduğunu biliyoruz. Bir çok acı tecrübe sonucunda camlara ince sert telli sinekliklerden takmamız gerektiğini söyleyebiliriz.

Kediler Sıkılır mı ? Neler Yapabiliriz ?

Kedilerin günün büyük bir bölümünü yalnız geçirir. Bunun sebebi genel olarak kedi sahiplerinin yoğun iş temposudur. Kediler neden camdan bakar sorunun cevabını “sıkılmaktan” olarak cevaplandırdık. Kedinizin gününün iyi geçmesi ve sıkılmaması için bir çok aktivite veya oyuncak vardır. Bunları genel olarak sıralamak gerekirse eğer;

Camdan Dışarıyı İzlemesine İzin Verin

Makalenin başında anlattığımız gibi kediler camdan bakmayı sever. Bunun için kedilerinizin camdan bakmasına izin vermelisiniz. Bu sebeple çekili olan perdeleri açmanız veya  kedinizin rahatça dışarıyı izlemesi için malzemeler edinmeniz gerekir. Bunların başında pencereye takılan yataklar geliyor. Oldukça kullanışlı olan bu yatakları kedilerde çok seviyor.

kediler-neden-camdan-bakar

Kedi Oyuncakları Edinin

Kediler için üretilmiş olan yüzlerce oyuncak var. Kediler sıkılır mı sorusunun cevabını “evet” olarak vermiştik. Bundan dolayı kedinizin seveceği herhangi bir oyuncak onun saatlerce oynamasını ve zaman geçirmesini sağlayacaktır.

Kedinizin İç Güdülerine Saygı Gösterin

Aslında bu madde için tek yapmanız gereken kedinizin önüne herhangi bir şey atmaktır. Kedilerin küçük bir kağıt parçasıyla bile uzun süre oynadığını görürsünüz. Kedinizin içinden gelen bu avlanma duygusunu gidermek onu mutlu eder. Bunun için kediniz için bir kedi oltası edinmeniz gerekir.