Yavru Kediye İnsan Kokusu Sinerse Bunları Yapın!

Yavru-Kediye-İnsan-Kokusu-Sinerse

Yavru kedileri elinize alıp dakikalarca sevmek istemenizi çok normal karşılıyorum. Ancak yavru kediye insan kokusu sinerse neler olabileceğini biliyor musunuz? Bu durum sıklıkla karşılaşılan bir durum değildir. Yine de yavru kedileri severken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bu yazımda yazacağım. Eğer bir yavru kediniz varsa kesinlikle bu maddeleri okumalısınız.

Yavru-Kediye-İnsan-Kokusu-Sinerse

Yavru-Kediye-İnsan-Kokusu-Sinerse

Yavru Kediye İnsan Kokusu Sinerse Ne Olur?

Kedilerin birbirlerini tanımasındaki en önemli etkenlerden birinin koku olduğunu biliyoruz. Biraz klasik olacak ancak hayvanlar koklaşa koklaşa anlaşır :). Bunun henüz yeni doğmuş olan yavrularınızın bakımını tamamen annelerine bırakmanız ve sizin annelerinin ihtiyaçlarını karşılamanız yeterli olacaktır. Çünkü anne sütü her canlı için yaşamının henüz ilk aylarında yavrunun ihtiyaç duyduğu tüm besin öğelerini içerir.

Anne Kediler Yavrusunu Neden Yalar?

Yavrularını sürekli olarak koklayan ve yalayan dişi kediler yavrularına belirli bir koku bırakır. Bu koku annenin yavrularını tanımasındaki en önemli etkendir. Eğer insanlar olarak biz dışarıdan bir etki ile yavrulardan birisinin kokusunu değiştirirsek anne kedi bu durumda yavrunun kedisinin olmadığını düşünebilir.

Kediler Neden Koklar? hiç merak ettiniz mi? Kedilerin her şeyi koklama merakı nedendir?

 1. Kedilerin dilleri anti bakteriyel özelliktedir ve özellikle köpeklere göre çok daha temizdir. Bu durum yavru kedilerinizi temizle amaçlı olarak kullanılır.
 2. Yavru-Kediye-İnsan-Kokusu-Sinerse

  Yavru-Kediye-İnsan-Kokusu-Sinerse

 3. Kedilerin dilleri bilindiği üzere dikenlidir. Bu dikenlere papilla adı verilir. Yavru kedinizin tüylerinin bakımının yapılmasında ve cilt sağlığının korunmasında görev yapar.
 4. Yeni doğum yapmış olan kedi yavruları henüz çok ıslaktır ve bu şekilde uzun süre yaşayamazlar. Bu durumda devreye anne kediler girer ve yavrularını temizlemek ve yavru zarlarından arındırmak için yavrularını uzun süre yalarlar.

Yine de yavru kedinize bir kez dokunmanız, anne kedinin yavrusunu kesinlikle dışlayacağı anlamına gelmez. Sadece biraz daha dikkatli olunmalı.

Anne Kedi Yavrusunu Neden Döver?

Yavru kediye insan kokusu sinerse eğer anne kedinin yavrularını tanıyamama ihtimali olduğunu söyledik. Bu durumda anne kedinin yabancı olarak gördüğünü yavruya karşı olan davranışları değişebilir.

 • Odanın farklı bir bölümüne götürüp orada bırakabilir.
 • Anne kedi yavrularını emzirmek istemeyebilir.
 • Çok moral bozucu olsa da anne kedi yavrusunu dövebilir.
 • Çok fazla rahatsızlık verecek unsur bir araya gelirse anne kedi yavrularını terk edebilir.
Yavru-Kediye-İnsan-Kokusu-Sinerse

Yavru-Kediye-İnsan-Kokusu-Sinerse

Yavru Kediye İnsan Kokusu Sinerse Yapabilecekleriniz Neler?

Eğer yavru kediye kokunuzun sindiğini düşünüyorsanız;

 • Diğer yavrular ile temas halinde iç içe bırakabilirsiniz.
 • Nemli bir bezle temizleyebilirsiniz.
 • Yavru-Kediye-İnsan-Kokusu-Sinerse

  Yavru-Kediye-İnsan-Kokusu-Sinerse

 • Direkt olarak annesinin önüne bırakabilirsiniz. Çok uzun süreler geçmediyse bir problem çıkmayacaktır.
 • Annesinin ve diğer kedilerin üzerinde uyuduğu ve kullandığı malzemelerin yanında bir süre tutabilirsiniz.

Yavru kediye insan kokusu sinerse neler olabileceğini anlatmaya çalıştım. Bu bilgi bir şehir efsanesi değildir ancak çok nadir rastlanan bir durumdur. Genellikle sokak kedilerinde görülen bir durumdur çünkü ev kedilerinden evin içerisindeki tüm kokulara hakim olması ve yabancılaşmaması beklenir. Bundan dolayı yeni doğan ve meme emen kedilerinizi severken sadece biraz daha dikkatli olmalı ve sevme işlemini daha kısa tutmalısınız.

Yavru-Kediye-İnsan-Kokusu-Sinerse

Yavru-Kediye-İnsan-Kokusu-Sinerse

Eğer Siz Kedinizin Kokusundan Rahatsızsanız Ne Yapmalısınız?

Bu durumda yapmanız gereken bir kaç yöntem var ancak en etkilisi kedi koku giderici sprey edinmek olacaktır.

Bu konuyu başka bir yazımızda daha ayrıntılı olacak şekilde işlemeliyiz.

 

 

Anne kedi yavrularını neden öldürür?

Bu durum genellikle aşırı stres altında kalan ve sürekli olarak rahatsız edilen anne kedilerde görülür. Bu durumdan endişe ediyorsanız kedinizi sakin ve yalnız bırakmalısınız.

Anne kedi yavrularını neden terk eder?

Anne kediler özellikle yavrularını doğumun hemen ardından terk edebilir. Bu durum genellikle ilk doğumunu yapmış ve bu davranışı huy edinmiş olan kedilerde görülür.

Annesini arayan yavru kediye ne yapılır?

Sokakta yalnız gezen bir yavru kedi gördünüz ve hareketli sanki annesini arıyormuş gibi mi geliyor? Bu durumda yapmanız gereken şey annesinin yavrusunun yanına gelip onu almasını beklemek. Kedinin yerini değiştirmek onun bulunmasını daha da zorlaştırabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir