Kedimi Nasıl Mutlu Ederim? 5 Önemli Madde!

kedimi-nasil-mutlu-ederim

Kedileri mutlu etme yolları o kadar fazla ki… Ufak bir gülümseme bile yeter. Onların dünya malında gözü yok! 😂

Bu kötü espriden sonra kedimi nasıl mutlu ederim? Sorusunun cevabına gönül rahatlığıyla geçebiliriz.

Kedimi Nasıl Mutlu Ederim

Bunların hepsi aynı yere çıkıyor. Zira onları nasıl sevindirirseniz, her hâlükârda size içten bir sevgi gösterecekleri kesin! Kendinizi minik dostunuzun sevgi seline kaptırmak istemez misiniz?

Öyleyse aşağıdaki tüyoları deneyin…

kedimi-nasil-mutlu-ederim

Sevginizi Gösterin

Sizden ne zaman sevgi isterlerse bunu esirgemeyin. Kucağınıza alıp sevin, başını okşayın, tatlı bir ses tonuyla konuşun… Yanında olduğunuzu her an hissettirin.

Oyunlar Oynayın

Kedileri mutlu etme yolları içinde oyunların büyük bir yer tuttuğu muhakkak. Patili dostlarımız özellikle de avcılık oyunlarına bayılır. Herhangi bir nesneyi bir ipin ucuna bağlayarak dahi eğlenceli bir av oyunu oluşturabilirsiniz.

Kediniz size doğru geldikçe ipi çekin ve onu heyecanlandırın! Bu şekilde ona çok keyifli anlar yaşatacağınızdan emin olabilirsiniz.

Arkadaş Edinmesini Sağlayın

İmkânınız varsa başka bir kedi daha alın. Evinizde bir köpek besliyorsanız, birbirlerine alışmaları için yardımcı olun.

Kedi ve köpek birbirine nasıl alıştırılır? Başlıklı içeriğimiz bu hususta size rehberlik edecek!

kedimi-nasil-mutlu-ederim

Temizliğine Özen Gösterin

Kedimi nasıl mutlu edebilirim? Diye düşünüyorsanız her şeyden önce hijyenine ve bakımına önem vermeniz gerekir. Vücudu kirli, tüyleri birbirine karışmış bir kedi kendini ne kadar huzurlu hissedebilir ki?

Sağlığına Dikkat Edin

Kedi aşı takvimi doğrultusunda her aşısını zamanı gelince yaptırın. Kedinizin cinsine, tüy yapısına uygun ürünler kullanın. Mama seçimini de yaşına, kilosuna ve damak zevkine göre yapın.

Ayrıca; psikolojik tüy dökülmesi veya kedi kulak uyuzu gibi ruhsal ya da fiziksel sorunlarının tedavisi için bir uzmandan yardım alın. Düzenli veteriner kontrollerini de aksatmayın.

Tırmalama Tahtası Kullanın

Her sokak kedisi tırnaklarını ağaçlara ve çeşitli alanlara sürterek törpüler. Fakat evcil kediler, dış ortamda giderebilecekleri bu ihtiyacını evde karşılayamaz.

Uzayan tırnaklar oraya buraya takılarak onları rahatsız eder. Bunu engellemek adına kedi tırmalama tahtalarından yararlanabilirsiniz. Üstelik bunlar; kedinin oyun oynamasına, enerjisini atmasına ve böylece daha kolay uykuya dalmasına imkân tanır.

Kedileri Mutlu Etmenin Yolları Nelerdir Başka?

Bunların yanı sıra, kedimi nasıl mutlu ederim? Sorusunu cevaplarken şunları da eklemek istiyoruz:

  • Evinizde onlara özel bir alan hazırlayın ki ailenin bir üyesi olduğunu anlasın. Kendini özel hissetsin ve kendi alanında özgürlüğün tadını çıkarsın.
  • Dışarı çıkarın; sokaklarda, parklarda, bahçelerde gezdirin.
  • Ara sıra kedi ödülleriyle ona sürprizler yapın.
  • Misafir sevmiyorsa onu kalabalık yerlerden uzak tutun.
  • Yeşil bir minder veya yapay çim alarak doğal ortama benzer bir ortam sunabilirsiniz. Kapalı bir balkonunuz varsa kedi minesi ve buna benzer bitkiler yetiştirerek patili dostlarınızın daha fazla oksijen almasını sağlayabilirsiniz.

kedimi-nasil-mutlu-ederim

Kedimi Nasıl Mutlu Ederim Diyorsanız Bunlardan Uzak Durun!

  • Sevmediği hareketleri yapmayın. Kedilerin çoğu el-kol hareketlerinden hiç hoşlanmaz.
  • Bağırmayın, cezalandırmayın. Bunları yapmak kedinizi eğitmez. Tam tersine, yaptığı yanlışta ısrarcı olmasına yol açar.
  • Hoşlanmadığı seslere karşı hassas olun. Kedilerin duyu yetisi oldukça güçlüdür. İnsanların duyamadığı frekansları duyarlar. Fakat bu, onlara bazen dezavantaj sunar. Örneğin; tarak dişlerini oynatarak çıkaracağınız ses, kedinin midesini bulandırır ve kusmasına sebep olur. Kâğıt çevirme sesinden de hoşlanmazlar.
  • Düzenli öğünlerini ihmâl etmeyin, kum kabını belli aralıklarla temizlemeyi unutmayın. Bunları yerine getirmediğiniz takdirde kedinizin sağlığı ve hâliyle psikolojisi de bozulacaktır.
  • Şaka yapmayın. Evet; kedi videoları yazdığımızda sayısız komik şaka ile karşılaşıyoruz. Bunlar bize komik gelse de kediler için hiç de öyle değil! Kedilerin çoğu, kendisine şaka yapılmasından hoşnut olmaz ve böyle bir davranışa maruz kaldığı takdirde sahibine soğuk davranır.

Sonuç olarak, kedimi nasıl mutlu ederim? pek çok. Hayatımıza renk katan, evimizin neşesi olan patili dostlarımız için ne yapsak az gerçi… Onlar bizden çok fazla şey beklemiyor zaten. Sağlık kontrolü, dengeli beslenme, ilgi ve sevgi…

Bunlar görevimiz. Yukarıda paylaştığımız ufak ayrıntılara da dikkat ettik mi bu iş tamamdır! Öyleyse kedileri mutlu etmek için neler yapılabilir? Sorusunun cevabını uygulayarak onların yaşam kalitesini ikiye katlamak sizin elinizde!

Kediniz size küstüyse bu yöntemleri denemek için daha fazla beklemeyin! Bir an önce gönlünü alın! Kedinin Küstüğü Nasıl Anlaşılır? Başlıklı içeriğimizden bunun nedenleri ile ilgili ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir