Kedi ve Köpek Birbirine Nasıl Alıştırılır?

kedimi-nasil-mutlu-ederim

Kedi ve köpek birbirine nasıl alıştırılır? Diye düşünüyorsanız bunun o kadar da zor olmadığını bilmelisiniz. Kedi ve köpeğin birbirine, Seferoğulları ve Tellioğulları gibi düşman olduğunu zannederiz. 😂

Halbuki uygun koşullarda tanıştırılırlarsa kedi ve köpeğin birbiriyle iyi geçinmesi işten bile değil… Haber programlarında, sevimli fotoğraflarda, Youtube videolarında gördüğünüz o samimi kedi-köpek dostluğu, neden sizin evcil hayvanlarınız arasında da teşekkül etmesin?

Köpek ve Kedi Birbirine Nasıl Alıştırılır?

Bunun ilk yolu, kedi ve köpeği birbiriyle küçükken tanıştırmaktan geçiyor. Yetişkin kedi-köpeklerin birbirine alışması daha zor oluyor. Evet; kedi ile köpeğin dostluğu zor kuruluyor ancak; biraz emek, biraz sabır ve doğru davranışlar ile hiç de zor değil.

İşte, patili dostları arasında zıt kutupların uyumunu yakalamak isteyenler için çok önemli tüyolar:

Onları Yavruluk Döneminde Bir Araya Getirin

Köpek ve kedinin yavru iken buluşturulması, birbirleriyle daha çabuk kaynaşmalarını sağlıyor. Çünkü onlar bu süre zarfında sosyalizasyon dönemini yaşıyor. Çevrelerini tanımaya, yabancılarla ilişki kurmaya açık bir yapıdalar.

Bu dönem genellikle 12. Haftaya kadar devam ediyor. Yetişkin köpekler veya kediler birdenbire yanlarına getirilen hayvanlara karşı daha şüpheci oluyor, onlara temkinli yaklaşıyor. Fakat yavrular böyle değil. Onlar daha arkadaş canlısı olduğu için, bu dönemi fırsat bilmek gerekiyor.

Beden Diline Dikkat!

Kedi ve köpek birbirlerine nasıl alıştırılır? Diye merak ediyorsanız, bunun beden diliyle de yakından ilgili olduğunu unutmayın. Kedi ve köpeğin beden dili farklı olduğu için, birbirlerini ters anlayabiliyorlar.

‘Beni bir sen anladın. Sen de yanlış anladın.’ Diye düşünen kedi/köpek, hâliyle muhatabına rest çekiyor. 😂

Köpeğin mutluyken, kedinin sinirliyken kuyruğunu sağlaması, birinci dünya hayvan muharebesine yol açabilir; haberiniz olsun. 😂

Yavru kedinin yetişkin bir köpek ile birlikteyken oyun için oradan oraya koşması, köpekte avlanma duygusunu tetikleyebiliyor. Kedi ve köpek düşmanlığının altında genellikle, bu şekilde birbirine ters ifadeler yatıyor.

Tanışma Ortamını İyi Hazırlayın

Kedi ve köpek nasıl tanıştırılır? Sorusuna; ‘sessiz-sakin bir ortamda’ diye cevap verebiliriz. Gürültülü, kalabalık ortamlar ilk buluşma için hiç uygun değil! 😊

Bu tarihi anda kedinin ve köpeğin birbirine konsantre olabilmesi gerek. Bu nedenle ortamda, onları tedirgin edebilecek herhangi bir şey bulunmamalı.

Minik Dostlarınızı Ödüllendirin

Kedinizi ve köpeğinizi bir araya getirdikten sonra onları ödüllendirerek mutlu edin. Bu, birbirleriyle daha iyi ünsiyet kurmalarına yardımcı olacak. Örneğin hafifçe okşayın, ödül maması veya sevdiği başka bir şey verin.

İkisini Yalnız Bırakmayın!

Kedi ve köpek bir arada yaşar mı? Yaşar. Fakat başlangıçta onları yalnız bırakmamak lâzım. İlk karşılaşmada hır-gür çıkmamış olsa bile bu, sonradan ânî bir kavga başlamayacağının garantisini vermiyor. Onların birbirine iyice ısındığına emin olmadan yalnız kalmalarına izin vermeyin.

Bazen Zorla Güzellik Olmuyor, Kabul Edin!

Kedi köpek birbirine nasıl alıştırılır? Sorusuna verdiğimiz bu cevaplar ne yaparsanız yapın bazı ırklarda işe yaramayabiliyor. Örneğin; av köpekleri, Bull Terrier,Doberman,Jack Russel,Boxer, Rottweiler; kedileri tolere edemiyor.

Kediniz bu durumlarda size küsebilir mi? Kedinin küstüğünü nasıl anlarız?

Zira kedilerin hareketleri saydığımız ırklar üzerinde avlanma ve saldırı dürtüsü uyandırıyor. Bu nedenle onların bir arada yaşaması önerilmiyor.

Kedi ve Köpeği Birbirine Alıştırmak için Ne Yapmalı?

  • Onları bir araya getirmeden evvel, ikisine de birbirlerinin eşyalarını koklatın. Böylece kedi köpeğin, köpek de kedinin kokusunu tanıyacak. (Battaniye, oyuncak ve benzeri şeylerden yararlanabilirsiniz.)
  • Kedinizin bir kafeste, köpeğinizin ise tasmalı olmasını öneririz. İlk tanışma için böylesi daha güvenli.
  • İlk karşılaşmada savunma pozisyonuna geçmeleri, kızgın sesler çıkarmaları normal. Bu durumda panik yapıp onları birbirinden uzaklaştırmaya çalışmayın. Sizin kontrolünüz altında ne kadar uzun zaman geçirirlerse, birbirlerine alışmaları o kadar hızlı olur.
  • Petleriniz birbirine dostça davranmadıysa hemen ümitsizliğe kapılmayın. Hele onları azarlamak, cezalandırmak gibi yanlışlardan kesinlikle uzak durun.
  • Âcil durum planı hazırlayın. İki dostunuzun bulunduğu ortamda kedinin gerektiği zaman saklanabilmesi için gizli alanlar oluşturun. Sonuçta köpek bu, sağı-solu belli olmaz.

Kedi ve Köpek Birbirine Nasıl Alıştırılır Artık Biliyorsunuz

Kedi ve köpek birbirine nasıl alıştırılır? Sorusuna verdiğimiz bu yanıtları özetleyecek olursak: İhtiyacınız olan malzemeler; doğru zaman, Sevgi, ilgi ve sabır… Onların birbirine alışması kimi zaman kolay olmayabilir. Yeter ki siz, ikisine de sevginizi belli edin. Birbirini kıskanmalarına yol açmayın.

Kedim ve Köpeğim Anlaşamıyor

Bu konu için aşağıda sıraladığımız maddeleri gerçekten ciddiye almalı ve devreye sokmalısınız. “Kedim ve köpeğim anlaşamıyor” artık eskilerde kalacak…

Sirke ile kedi piresi temizleme makalemizi   okumanızı tavsiye ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir