Geceleri Kediyi Bir Odaya Kapatmak Sakın Yapmayın!

geceleri-kediyi-bir-odaya-kapatmak

Bir ömür beraber yaşadığınız dostunuz bazen size zor anlar yaşatıyor olabilir. Günün stresi ve kötü geçen bir günden sonra kafanızı dinlemek istemeniz oldukça normaldir. Bu gibi zor günlerde kedinizle daha az zaman geçirmek isteyebilir, ortamın daha sessiz olmasını isteyebilir ve deliksiz bir uyku çekmek istiyor olabilirsiniz. Dürüst olalım her kedi sahibinin bu gibi durumlarda aklına ilk gelen çözüm yolu geceleri kediyi bir odaya kapatmaktır. Tartışmaya açık bir konu olan geceleri kediyi bir odaya kapatmak bir çok farklı amaç doğrultusunda yapılabilir.

Geceleri Kediyi Bir Odaya Kapatmak Doğru Mu?

Bu konu hakkında net bir bilgi olmamakla beraber varsayımlardan yola çıkabiliriz. Geceleri  kediyi bir odaya kapatmak her ne kadar kulağa çok hoş gelmese de kedi sahipleri bazen böyle çözümlere yönelebiliyor. Bunun en büyük sebeplerinden birisi özellikle kızgınlık dönemine girmiş ve kızgınlık belirtileri gösteren kedilerin tüm gün bağırması oluyor. Özellikle dişi kedilerde kızgınlık dönemi çok çetin geçebiliyor. Bunun için kızgınlık dönemi hakkında iyi bilgi edinilmeli ve ona göre çözüm yolları üretilmelidir. Kedinizi bir odaya kapatmak o günü kurtarabilir ancak kedinizin bir ömür boyu kızgınlık göstereceğini unutmamalısınız.
geceleri-kediyi-bir-odaya-kapatmak

Zorunlu Sebepler Geceleri Kediyi Bir Odaya Kapatmak

Kedinizi tüm gün veya sadece geceleri kediyi bir odaya kapatmak bazen zorunlu hale gelebiliyor. Bu gibi durumlar kedinizi ve sizi üzüyor olsa da bazen elinizden gelen en iyi çözüm bu olabiliyor. Peki hangi durumlarda kedinizi bir odaya veya kafese kapatmak mantıklı olabilir?

1-Veteriner Hekiminizin Tavsiyesi Üzerine Kafese Kapatmak

Bu süreç hem kediniz hem sizin için oldukça sıkıntı geçebilir. Çünkü kedinizin herhangi bir kaza veya yaralanma durumunda vücudunda oluşabilecek çıkık, kırık veya çatlaklarda veteriner hekiminiz kediniz için kafes istirahati verebilir. Bu gibi durumlarda kedinizi bir kafes içerisinde görmek sizi üzebilir ancak kedinizin sağlığı için zorunlu olduğunu unutmamalısınız ve veteriner hekiminizin tavsiye ettiği süreye uymalısınız. Erken sonlanan kafes istirahatleri düzelmen üzere olan sorunları en başa döndürebilir ve istirahat günlerini baştan başlatabilir.

2-Saldırgan Kediyi Odaya Kapatmak

Yine kedi sahiplerini çok üzen ve yaralayan olaylardan birisidir. Sakinleşmesi için geceleri kediyi bir odaya kapatmak kısmen mantıklı olabilir. Ancak süreç uzadığında işlerin ters tepebileceğini unutmamalısınız. Ayrıca ödül-ceza sistemi köpeklerde işe yararken bu durum kediler için geçerli değildir. Yani kedinize ceza vermenizin hiçbir anlamı yoktur.

geceleri-kediyi-bir-odaya-kapatmak

3-Kedim Mobilyaları Parçalıyor

Kedinizin hem size hem ev eşyalarına zarar verdiği dönemlerde, gündüz göz önünde olan kedinizi geceleri kediyi bir odaya kapatmak kulağa mantıklı geliyor olabilir. Ancak burada yapmanız gereken şey empatidir. Kedinizin cezalardan anlamadığını ve ona vereceğiniz cezaların yanlış hareketlerini değiştirmek veya durdurmakta herhangi bir etkisinin olmadığını söyleyebiliriz. Yine de kediniz sakinleşinceye kadar başka bir odada tutmak mantıklı olabilir.

4-Kedim Beni Erkenden Uyandırıyor

Aynı odada uyuduğunuz kedinizin sizi erkenden uyandırma olasılığı hayli yüksek. Kediler acıktıklarında bunu sahiplerine iletmekten çekinmezler. Sadece açlık durumlarında değil size güzel bir “günaydın” demek için bütün saçınızı, kaşınızı, gözünüzü yalayabilirler. Bunlar her kedi sahibinin çok iyi bildiği şeyler olsa da ilk defa kedi sahiplenecek kişilerin bilmesi gereken şeyler.

İyi bir kedi sahibi olduğunuz “geceleri kediyi bir odaya kapatmak doğru mu?” sorusunu araştırmanızdan gayet net anlaşılıyor.

İnsanların belki de duymak istemeyeceği bir cevap vereceğim ancak kedinizi asla bir kafese kapatmamalısınız. Aslında bakacak olursak bu durumun kötülüğü sadece empati yaparak anlayabiliriz. Kedinizi kafese koyarken sadece kendinizi düşündüğünüzü ve kedinizin sadece iç güdüleri doğrultusunda hareket eden masum bir canlı olduğunu unutmamalısınız.  Tabi ki bu durumu veteriner hekiminizin tavsiyelerinin dışında bırakıyorum. Kedinizi  uzun kafes içerisinde görmek sizi üzüyor olsa da bir kafese veya geceleri kediyi bir odaya kapatmak yapılacak en doğru hamledir.

geceleri-kediyi-bir-odaya-kapatmak

Geceleri Kediyi Bir Odaya Kapatmak Dışında Ne Yapılabilir?

Kedinizi kapatmayı düşündüğünüz odayı kedinizin yaşam alanı olarak tasarlayabilirsiniz. Kedinizin günün büyük bir kısmını o odada geçirmesi oldukça faydalıdır. Kedinizi onun hiç girmediği veya kullanmadığı bir odaya kapatmak tramva yaşamasına neden olabilir. Kedinizin o odayı benimsemesi durumunda geceleri kediyi bir odaya kapatmak zorunda kalmazsınız. Bunun için kedinizin ihtiyacı olan her şeyi (kum kabı, mama kabı, su kabı, oyuncakları, tırmalama tahtası, çiş pedini, yatağını veya yastığını ) o odada bulundurmanız gerekir. Ayrıca kedinizin camı rahatlıkla kullanmasını sağlamalısınız. Camdan bakmak gerçekten ev kedileri için olmazsa olmazlardandır. 

1-Olumsuz Davranışları Düzeltmek

Bu madde aslında yapılması gereken en doğru hamleleri içeriyor. Bir kediyi kafese veya istemediği bir odaya koymak onun davranışlarını negatif yönde etkileyecektir. Bunun için kedinizi bir odaya kapatmadan önce yapmasını istemediğiniz hareketleri engelleyebilirsiniz. Aslında bu konuda direkt çözüm odaklı düşürseniz altından kolaylıkla kalkabilirsiniz. Kedinizin tüm eşyaları tırnakları sayesinde zarar verdiğini ( tüy dökmek hariç ) düşünürsek düzenli tırnak kesimi bu konuda oldukça yararlıdır. 

Kedilerin Tırnakları Nasıl Kesilir

Aynı zamanda tırnak bakımıyla birlikte kolay zarar görebilecek olan eşyaları koruyucu malzemelerde sarmak işleri kolaylaştırabilir.

2-Kedinize Temel Eğitim Vermek

Her kedi sahibinin kırmızı çizgileri vardır. Bunların başında genel olarak mutfak ve mutfak tezgahı geliyor. Kedilerin bu bölümlere girmemesi için vereceğiniz eğitim çok zor değildir. Yavru kedilere eğitim vermek nispeten daha kolay olduğundan, küçük yaşta yapmaması gerekenleri öğretmelisiniz. 

Bu kırmızı çizgilerden diğeri ise genellikle koltuk oluyor. Bu durumda kedinizin tırnak bakımı bir rutin haline getirmelisiniz. Aynı zamanda kedinize koltuk ve halıları tırmalamamasını öğretebilirsiniz. Bunun için kedi tırmalama çubuklarından yararlanabilirsiniz.

geceleri-kediyi-bir-odaya-kapatmak

3-İki Kediyi Birbirine Alıştırmak

Bu dünyanın en zor işiymiş gibi gözükebilir. Bazı kediler bir ömür boyu anlaşamayacağı gibi bazıları yıllardır berabermiş gibi bir anda oyun oynamaya başlayabilir.

Kedinizin sosyal bir canlı olmasını istiyorsanız onu kapatmamalısınız.

Geceleri Kediyi Bir Odaya Kapatmak Hakkında Siz Ne Düşünüyorsunuz?

Kedinizi bir odaya kapatmayı düşünüyor ancak bunun doğruluğu hakkında aklınız bir soru işareti varsa bunun için yorumlar kısmından veya iletişim kısmından bana ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir