Kedilerde Kabızlık İçin İlaç Bu Yöntem Çok Etkili!

kedilerde-kabizlik-icin-ilac

Kedilerde kabızlık sık görülen bir sorundur. Bu durumda kedi sahiplerinin kedilerde kabızlık için ilaç arayışına girmesi çok normal. Çok yaygın şekilde görülen bu durum bazı hastalıkların bir belirtisi olarak ortaya çıkar.

Kedim Kabız Oldu Ne Yapmalıyım?

Kedinizin en son ne zaman dışkıladığını hatırlamanız işinize çok yarayacaktır. Kedilerin çoğu için iki kakalama arasında en fazla 36 saat vardır. Bu durum normal olarak sayılır ancak bazı durumlarda bu 48 saate kadar çıkabilir ve dikkat edilmesi gerekir.

kedilerde-kabizlik-icin-ilac

kedilerde-kabizlik-icin-ilac

Kedilerde Kabızlık Belirtileri Nelerdir?

Kabızlık, dışkılayamama veya geçişi zor olan dışkı ile karakterizedir. Çoğu kedi  24-36 saatte bir kaka yapar. Kediniz daha az sıklıkta kaka yapıyorsa ve biraz zorluk çekiyorsa kabız olabilir.

Peki ne zaman veterinere başvurmalısınız? Bu süre genel olarak 48. saatten sonrası uygundur.

1-Kum kabının dışına kaka yapabilirler.

Bunun sebebi ise dışkının aşırı sert ve kuru olmasından kaynaklıdır. Bu sert dışkının kediye verdiği rahatsızlıktan dolayı henüz bitirmeden kum kabının dışına çıkabilirler.

kedilerde-kabizlik-icin-ilac

2-Kum kabında değişik ve ilginç sesler olabilir.

Kediniz dışkılamak için uğraş verirken normalde çıkarmadığı sesleri çıkarabilir. Bol bol ıkınabilir veya hiç yapmak istemeyebilir.

3-Kabızlık kendi başına bir hastalık değildir.

Kabızlık genel olarak başka hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkar. Bundan dolayı kediniz çok farklı davranışlar sergileyebilir. Bunların içinde ise;

  • Mide bulantısı Kediniz kusuyor mu?
  • İştahta görülebilen bir azalma
  • Karın ağrıları
  • Hassasiyet
  • Zıplamada zorluk ve güçlük
  • Saklanma ve hareket etmekte isteksizlik
  • Bol su içme kedilerde kabızlık için ilaç kadar etkilidir.
  • Sürekli olarak kuma gitme isteği ve sık işeme vardır.

kedilerde-kabizlik-icin-ilac

Kedilerde Kabızlık İçin İlaç Var Mı?

Kedinizin kabızlığını gidermek için yapabileceğiniz bir kaç yöntem mevcut. Bunların çoğunluğu kedinizin günlük diyetini düzenlemek ve su tüketimini arttırmakla alakalıdır. Kedilerde kabızlık için bir ilaç kullanmak yerine kediniz için evde pratik olarak hazırlayabileceğiniz yöntemler mevcut.

1-Su Tüketimini Arttırın

Su tüketimini arttırmak genel anlamda zordur. Kedinizin istediğinin haricinde fazla su içmesini sağlamak çok kolay değildir. Ancak kedinizin önünde sürekli olarak taze ve yaz mevsimlerinde hafif serin su bulundurmak kedinizin suyu fazla tüketmesine ön ayak olabilir. Aynı zamanda evinizin farklı odalarına aynı suluklardan koymakta kedinizin canı sıkıldıkça suya yönelmesini sağlayabilir.

2-Egzersiz ve Oyun

Yine egzersiz ve gün içindeki hareketlilik kedilerin bağırsak sisteminin daha stabil çalışmasını sağlayabilir. Bunun için gün içinde sürekli yatan ve dinlenen bir kediniz varsa kabız olması çok daha kolaydır. Kedinizi için gün içerisinde bir oyuncak veya lazerle oynatmak kabızlığın önüne geçebilir.

Kedimin bana küstü mü?

3-Kedilerde Kabızlık İçin İlaç Yerine Probiyotikler ve Lifli Gıdalar

Probiyotikler, bağırsakları desteklemeye yardımcı iyi huylu bakterilerdir. Sağlıklı bağırsaklar dışkıyı normal şekilde hareket ettirecek ve dışkıyı yumuşak tutarak kabızlığı önleyecektir. Aynı zamanda lifli gıda tüketimini arttırmakta kedinizin kabızlığına kesinlikle iyi gelecektir. Liflerin bu konudaki etkisi ise bağırsaklarda daha fazla su tutması ve dışkıyı daha yumuşak hale getirmesidir.

4-Kedinizin Tüy Bakımını Düzenli Yapın

Kedilerde kabızlık farklı nedenlerden dolayı oluşabilir. Sıkça karşılaşılan nedenlerden biriside kedinizin kendisini yalarken yutmuş olduğu tüylerdir. Bu tüyler zaman içerisinde bağırsaklarda birikerek tıkayabilir ve çok ciddi sorunlar oluşturabilir. Bundan dolayı kedinizi düzenli taramalı ve dökülen tüy sayısını minimuma indirmelisiniz.

Kedilerde kabızlık için ilaç arıyorsanız ilk önce veteriner hekiminize danışmalısınız. Kabızlık ilacı öncesinde bu yöntemleri uygulamalı ve 48 saati geçen kabızlıklarda veteriner hekiminize haber vermelisiniz. Kabızlık çok sık görülen ancak hafife alınmaması gereken bir durumdur.

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir