Kedi Tuvaleti Nerede Olmalı? En İyi 3 Püf Nokta!

kedilerde-kabizlik-icin-ilac

Kedi tuvaleti nerede olmalı? Sorusunun cevabını bilmek hem evimizin hijyeni, hem de minik dostumuzun konforu için önem taşıyor. Kedi sahiplenmek kolay da, onlarla yaşamak hassasiyet gerektiriyor. Kedi bakımının püf noktalarından biri de, kedi kum kabının yerini doğru belirlemek.

Evde Kedi Tuvaleti Nerede Olmalı?

Bu sorunun cevabını, evinizin büyüklüğü ve düzenini göz önünde bulundurarak belirleyebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken başlıca hususlar şunlar:

  • Kum kabını mama ve su kaplarına yakın bir yerde bulundurmayın. Zira bizim gibi onlar da tuvalet kokusundan rahatsız oluyor.
  • Kedilerin de mahremiyeti var. 😊Bunun için tuvaletini yerleştirecek bir nokta ararken ayak altında olmayan, ev halkının sürekli kullanmadığı bir yer tercih edin.

kedi-tuvaleti-nereye-konmali

  • Kedi tuvaletinin bulunduğu ortamda onun dikkatini dağıtacak şeyler olmasın. Sessiz-sakin bir bölge belirleyin.
  • Kolay ulaşabileceği bir yer seçmeye özen gösterin. Aksi takdirde her an ortalığı berbat edebilir! 😂
  • Eviniz dar bir yapıya sahipse, kedi tuvaleti nereye konulmalı? Sorusunu yanıtlamak sizin için daha zor olabilir. Küçük evlerde bir tane kum kabı kullanılması yeterli. Yaz mevsiminde kedinizin tuvaletini balkona taşıyabilirsiniz. Kış mevsiminde mutlaka içeri almalısınız.
  • Merdiven veya buna benzer engebeli yerlerden geçmesini gerektirecek bir yer seçmeyin. Kediniz tuvalete gitmeye üşenebilir. Karşısına bu tarz engeller çıktığı zaman –deyim yerindeyse- ‘Aman şimdi kim uğraşacak!’ deyip tuvaletini olduğu yere bırakabilir. 😂

 

Kedi Tuvaletini Banyoya Koyabilir miyim?

Evet. Ancak banyonuz küçükse bunu yapmayın. Eğer yeteri kadar alana sahipseniz, kedi tuvaletini banyoya koyarken şunları aklınızda bulundurun:

  • Duşa kabine yakın bir noktada konumlandırmayın. Yoksa banyo yaptıktan sonra meydana gelen buhar, kedi kumunu nemlendirir. Bu da kedinizi kum kabından soğutur. Ayrıca misafirleriniz de bundan rahatsız olabilir.
  • Banyo kapısını daima açık tutun. Çünkü kediniz tuvaletini yapmak için banyoya gelir de kapının kapalı olduğunu görürse hemen oracıkta pisleyebilir. 😂

Kedi Kumu Odaya Konur mu?

Eğer kedi tuvaleti nereye konmalı? Diye düşünüyorsanız evinizin herhangi bir odasını da tercih edebileceğinizi bilmelisiniz. Mutfak hariç evin her yeri –ortam uygunsa- bunun için kullanılabilir.

Kediniz sürekli evin belirli bir bölümünde takılıyorsa tuvaletini oraya yerleştirebilirsiniz. Fakat oda herkese açık ise, tuvaleti köşeye koymalı ve kapalı bulundurmalısınız.

Kedilerde kabızlıkla ilgili makaleyi okumak için Kedilerde kabızlık neden olur?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir