Kediler Neden Yalar? 6 Büyük Olası Nedeni

Kediler neden yalar bir çok kedi sahibinin gün içerisinde düşündüğü ancak bir anlam veremediği konulardan biridir. Bugün kedilerin sizi, kendisini veya başka bir şeyi neden yaladığını bir çok olasılık üzerinden anlatacağım. Bu olasılıklar içerisinden sizin kedinize en uygun olanını kediniz için seçebilirsiniz.

Kedinizin sizi neden yaladığını merak mı ediyorsunuz?

Kediler neden sürekli kendilerini yalıyor hiç araştırdınız mı?

Kediler sizi yalarken aslında ne anlatmak istiyor? Hemen başlayalım.

Doğru konudasınız. Bir veteriner hekim olarak kafanızda tüm soruları cevaplayacağıma gerçekten inanıyorum.

kediler-neden-yalar

kediler-neden-yalar

Kediler Neden Yalar?

Kedi sahipleri için kedileri tarafından yalanmak dünyanın en huzurlu hislerinden biridir. Kediniz tarafından yalanmak onun güvenini sonsuz kazandığınız ayrıca size olan sevgisini gösterir. Her ne kadar duygusal olarak mükemmel hissettiriyor olsa bile fiziksel olarak o kadarda iyi hissettirmeyebilir. Dillerinde bulunan papillalar tıpkı bir zımpara gibi teninizi çizebilir. Kediler neden yalar diye cevapladıktan sonra birazda papillaları konuşalım.

  • Sevgi göstermek
  • Bölge işaretlemek,
  • İletişim amacıyla
  • Taranma ihtiyacı
  • Dikkat çekme ve sıkılma belirtileri
  • Stres altında kalmak veya kaygı duymak

Kediler için dil ve dilin yapısı hayati önem taşıyor. Bildiğiniz gibi kedilerin dillerinde “diken” olarak adlandırdığımız papillalar mevcuttur. Çok fazla ayrıntıya girmeden genel olarak aynı yönde seyreden ve dilin orta kısmında yoğunlaşan dikenler olarak biliyoruz. Peki ne işe yararlar?

  1. Papillalar ağızın iç kısmına doğru şekillenmiştir. Vahşi doğada avlanarak yaşamlarına sürdüren kedilerin ağızlarında yemeğin doğrudan boğaza yönlendirme işlevine sahiptir.
  2. Doğrudan boğaza yönlenen besinlerin yanında yememesi gereken maddeleri de dil üzerinde tutabilir. Örneğin iplik, lastik vb. maddeleri dil üzerinde tutarak bir yumak yapabilir ve tehlikeli olabilir.
  3. Kendilerini daha iyi yalamak ve kürk sağlığını korumak için bir “tarak” görevi görür.
  4. Aynı zamanda kedilerin dilleri anti mikrobiyal özelliktedir ve gerçekten kendilerini çok temiz tutmalarını sağlar.

Kediler Sahiplerini Neden Yalar

Kediler hakkında kesin şeyler söylemek bazen gerçekten çok zor oluyor. Bu konuda üzerine kesin şeyler söylemenin oldukça zor olduğu konulardan birisi. Ancak bir çok kedi davranış uzmanı, veteriner hekim ve araştırmacılar bir kaç sonuç ortaya çıkardı. Kediler sahiplerini neden yalar hemen başlayalım.

Kediler neden yalar?

1-Size Olan Sevgisini Göstermek

Sizi sürekli yalayan bir kediye sahip olduğunuz için şanslı hissetmelisiniz. Kedilerin sizi yalamasındaki amacı aranızda sosyal bir iletişim ve bağ oluşturma isteğidir. Kedinizin sizi seviyor oluşunun en önemli göstergelerinden birisi sizinle yakın temas kurması ve güvendir. Kediler sahiplerini neden yalar kesin olarak bilmesek bile bir içgüdünün peşinden gittiklerini biliyoruz. Peki kediler neden yalar?

Kediniz sizi seviyor mu? Merak ediyorsanız hemen kedim beni seviyor mu testimizi çözerek kediniz ile olan ilişkinizi görebilirsiniz

kedim-yaliyor

kedim-yaliyor

2-Sizin de Taranmaya İhtiyacınız Olduğunu Düşünmek

Kedilerin insanları ailenin büyük kedileri olarak gördüğünü daha önceki yazılarımda yazmıştım. Büyük kedilerinde en az sizin kediniz kadar taranmaya ihtiyacı vardır. Bu konuda koca yürekli kediniz sizin için bir sorumluluk alır ve sizi deyim yerindeyse tımar etmeye başlar. Aynı şekilde yavrularını yalayan kedilerde yavrularına bu hareketi öğretmek ve bir bağ kurmak amacıyla yapar.

Kediniz sizi yalıyor ise tebrik ederim artık ailedensiniz!

 

 

 

3-Tadınıza Bakıyor Olabilir

Biraz tuhaf bir başlık olsa da kediniz gerçekten tadınıza bakıyor olabilir. Özellikle sıcak yaz günlerinde tenimizde oluşan tuzlu tabaka kediniz için güzel bir yalama alanı oluşturabilir. Bu çok doğaldır ve sıklıkla görülen sebeplerden biridir.

kedim-sürekli-yalıyor

kedim-sürekli-yalıyor

4-Kediniz Stres Altında Olabilir

Yakın zamanda yaşadığı ortamın değişmesiyle birlikte bazı kedilerde korku ve kaygılar olabilir. Bunların üstünden gelmekteki tek yardımcısı sizsiniz. Kediniz ile olan ilişkinizi aynı şekilde devam ettirmek için bu zamanlarda kediniz ile birlikte olmak ikiniz içinde en doğrusu olacaktır.

Kediler neden yalar konusunu burada bitiriyoruz. Merak ettiğiniz diğer konuları yorumlar kısmından veya iletişim bölümünden bana iletebilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir