Sarman Kedi Özellikleri Nelerdir – Şaşırtacak Çok İlginç 5 Özellik!

sarman-kedi-ozellikleri

Sarman kedi özellikleri konusuna başlamadan önce sarman kedilerin aslında başlı başına bir kedi ırkı olmadığı ve sadece tüy yapısının renginden dolayı böyle bir sınıflandırmaya gidildiği bilinmelidir.

Sarman Kedi Özellikleri Nelerdir?

Kediler dünya üzerinde en çok sahiplenilen hayvanların başında gelmektedir ve sarmanlar sahiplenilen kedi cinsleri arasında en üst sıralarda yer almaktadır. Bunun için sarman  kedi özelliklerine yer vermek istedim.

Sarmanlar gerçekten en cana yakın kediler

Gerek bakımlarının kısmen kolay olması, gerek oyunculukları ve sahiplerine karşı gösterdikleri sıcak kanlılık onların insanlarla olan ilişkilerini hep olumlu kılmıştır. Tekir kedilerle aynı atalara sahip olmalarından dolayı huyları ve alışkanlıkları tekirlere benzese bile bir çok kısımda farklılık gösterirler.

sarman-cinsi-kedi-ozellikleri

 

Sarman cinsi kediler özellikle tüy yapısının sarı olmasıyla ünlenmiştir.

Sarman kedi özelliklerine başlamadan önce bilinenin aksine saf bir kedi ırkı değildir. Bu isimin onlara veriliş nedeni tüy yapısının sarılığıdır. Bundan dolayı her kedi ırkında sarmanlık görülebilir.

Sarman Kediler Erkek Midir?

Sokakta veya sahiplenilmiş bir sarman kedilerin çok büyük bir kısmının erkek olduğunu görebilirsiniz. Bunun nedeni henüz açıklanmasa bile bunun bir örneğini de 4 renkli dişi kedilerde görüyoruz. Tahmin edilen ise sarı tüylerin yani sarmanların erkek genlerine daha yatkın olduğudur.

Sarmanlar tekirlere göre daha sıcak kanlıdır.

Sarman kedilerin ataları tekirler olmasına karşın, sarmanlar insanlara karşı sevgi ve  merhamet göstermekten çekinmezler.  Bir çok kedi ırkına göre sahiplerine daha bağlı olan bu ırkın çocuklarla arası da bir o kadar iyidir. Bazı sarmanlar agresif ve ısırmaya meyilli olabilir. Isırmaları nasıl önleyeceğinizi öğrenmek için;

Sarman Kediler Kaç Yıl Yaşar

Sarman kediler uzun yaşayan canlılardır.

Merak edilen konulardan birisi de yaşam süreleridir. Sarman kediler tekirlere göre daha uzun yaşalar. 14-15 yaşlarını görebilen sarmanlar iyi  bir bakım ve besleme ile 17-18 yaşlarını görebilmektedir.

sarman-kedi-ozellikleri

Yaş mamaya bayılırlar.

Her kedide olduğu gibi sarman kediler de yaş mamalara bayılır. Ancak sarmanlar da sıklıkla görülen obezite problemleri düşünüldüğünde veteriner hekiminizin belirlediği sınıfları geçmemeniz doğru olacaktur.

Tecrübe ile sabit yaş mama tavsiyeleri için buraya tıklayarak gidebilirsiniz.

Sarman Kedi Kişilik Özellikleri?

Sarman kediler bir çok kediye göre daha zekidir ve öğretilmeye çalışılan bir çok komut ve bilgiyi öğrenmeye daha açıktır.

Genel olarak sağlıklı ve kalıtsal bir hastalıkları yoktur.

Sarman kedi özellikleri göz önüne alındığında bize ve coğrafyamıza çok uyum sağladıkları görülüyor. Bundan dolayı sarman kedilerin yatkın olduğu bir hastalık olmamakla birlikte kalıtsal herhangi bir rahatsızlığı da yoktur.

Genellikle agresif değildirler. Ama “genellikle” olduğu unutulmamalı.

Sarman kediler uysal, sıcak kanlı ve kısmen uyuşuk kediler olsa bile her aynı ırk her kedinin davranışlarının aynı olmasını bekleyemeyiz.

Obezite onlarda en sık rastlanan rahatsızlıktır.

Kilo almaya çok meyilli olan sarman kediler bir çok tv programında ve çizgi filmlerle şişman olarak resmedildiğini görebiliriz. Bundan dolayı sarman kedilerin mama seçimi ve diyetleri çok iyi ayarlanmalı ve bu programın dışına çıkılmamaya dikkat edilmelidir. Önüne geçilemeyen kilo almaların durdurulması için bir veteriner hekime danışmak doğru olabilir.

Tuvalet eğitimini diğer kedilere göre daha kolay alırlar.

sarman-kedi-ozellikleri

Sarman Kedi Hakkında Bilgi

Sarman kedi cinsi özellikleri arasında en önde gelen maddelerden birisi de tuvalet eğitimidir. Sarmanlar diğer kedilere göre tuvalet eğitimini daha kısa sürede alırlar. Bu tamamen onların zekası ve görsel hafızası ile ilgilidir. Kedinizin önüne koyduğunuz kumun kullanımını bir kez öğrendikten sonra bir daha unutmayacaktır.

Sarman Kedi Yavrusu Özellikleri

Sarman kedi yavrusu özelliklerine baktığımızda genel olarak bakımı kolaydır diyebiliriz.

 • Kolay tuvalet eğitimi alırlar.
 • Tekirlerden farklı daha çok erkek yavrular dünyaya gelir.
 • Özellikle erkek sarman kedilerde ısırma huyu çok düşüktür.
 • Yavrular genelde tek renk sarı yerine beyaz çizgili olarak doğar.
 • Tekir yavruları çabuk olgunluğa ulaşır.
 • Genellikle mama seçmezler.
 • İlk defa yavru kedi sahiplenecek kişiler için sarman kedi özellikleri bakımından çok uygundur.

Genellikle ev içerisinde belirli bir alanı belirler ve bu bölgede zaman geçirir. Sakin ve uysal yapıda olmalarına rağmen oyunculuk kısmında asla geri kalmazlar. Aynı atalardan gelen tekirlere göre daha uzun tüylüdür, daha uzun yaşarlar ve boyut olarak daha büyüktür. Kedilerin genellikle kucaklanmaktan nefret ettiğini bilsek bile, sarmanlar bu kuralı az  da olsa bozduğunu görebiliriz. Sarman kediler insanlarla fiziksel temas kurmaktan çok kaçınmazlar ancak yine de her kedinin bir sınırı vardır ve her birey için bu sınır değişebilir.

Sarman kedi özellikleri arasında uykuyu sevdiklerini söylemeden geçemeyiz. Bu kediler gerçekten çok uysal ve uykucu kedilerdir. Günün büyük bölümünü uyuyarak, kalan kısmında ise kendilerini yalayıp temizlemekle geçirirler.

Sarman kedi hakkında özet geçmek gerekirse eğer;

 1. Çoğunlukla uysal karaktere sahipler özellikle erkekleri için.
 2. İlk defa kedi bakacak olan kişiler için oldukça uygun bir ırk.
 3. Tuvalet eğitimi, mama eğitimi vs. gayet hızlı öğrenirler.
 4. Kilo almaya eğilimlidirler. Bu durum özellikle kısırlaştırılmış sarman kedi için geçerlidir.
 5. Tüy bakımı kısmen kolay sayılabilir. Hem kısa tüylü hem uzun tüylüleri vardır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir