Kedi Karma Aşı Yan Etkileri Nelerdir? Kediniz Tehlikede Mi?

Kedi karma aşı yan etkileri makalemizde özellikle yavru kedi sahiplenmiş olan kedi sahiplerinin hangi aşıları yaptırması gerektiğinden ve yaptırdıkları aşılardan kedilerinin nasıl etkileneceğinden bahsedeceğim.

Yavru kedi sahiplendirdiniz ve hangi aşıları yaptırmanız gerektiğini mi merak ediyorsunuz?

Yapılan aşının yan etkilerini mi merak ediyorsunuz?

Doğru konudasınız. Bir veteriner hekim olarak kafanızda şekillenmiş olan soruların cevaplarını vereceğim. Ancak size tavsiyem yazıyı kelimesi kelimesine okumanız ve bilgileri eksiksiz almanızdır.

Kedi Karma Aşı Gerekli Mi?

Cevap “kesinlikle” evet. Bir yavru kedi sahiplendiyseniz eğer, veteriner hekiminizin tavsiyeleri doğrultusunda aşılarını yaptırmanı gerekir. Aşılar tedavi edici değil, bir çok tedavisi olmayan hastalığa büyük bir koruyucudur. Bundan dolayı kedi karma aşı tüm kediler için olmazsa olmazdır.

kedi-karma-asi-yan-etkileri

Kedi Aşıları Zorunlu Mudur?

Bu konuyla ilgili olarak çok daha ayrıltılı bir yazımız var. Ancak burada özet geçmek gerekirse kedinizin tüm aşılarını yaptırmak zorunda değilsiniz. Ancak kuduz aşısını senelik olarak kedinizi yaptırmanız zorunludur.

kedi-karma-asi-yan-etkileri

kedi-karma-asi-yan-etkileri

Kedime Hangi Aşıları Yaptırmalıyım?

Kedinize hangi aşıları yaptırmalısınız? Hemen başlayalım. Kedinizin kuduz aşılarını düzenli olarak yaptırmanın zorunlu olduğundan bahsetmiştik. Peki diğer aşılar?

Kedilere uygulanan aşılar;

 • İç-dış parazit uygulaması
 • Karma Aşı
 • Lösemi Aşısı
 • Kuduz Aşısı

Bu aşıları yavru kedilerinize, veteriner hekimin tavsiyelerine uyarak uygulamalısınız.

Örnek kedi aşı takvimi için buraya tıklayınız.

kedi-karma-asilari

kedi karma aşı

Kedi Karma Aşı Yan Etkileri Nelerdir?

Sağlıklı kedilerin çoğunda aşılamalardan sonra herhangi bir belirti gözlenmez. Ancak bağışıklık sistemi zayıf veya henüz küçük kedilerde aşılamalardan sonra bir kaç yan etki görülebilir. Özellikle kedi karma aşı yan etkileri. Bu yan etkiler genellikle seyrek ve zayıf olarak görülür. Özellikle aşılamadan 1-2 gün sonrasında kedinizde bir iki değişiklik görebilirsiniz. Bunların arasında;

 • Yüksek ateş “SIK”
 • Kusma   “NADİR”
 • Halsizlik   “SIK”
 • İştahsızlık  “SIK”
 • Su içme isteğinde azalma “NADİR”
 • İshal “NADİR”
 • Enjeksiyon yapılan bölgede şişlik, kızarıklık, kaşıktı ve ağrı  “NADİR”
 • Topallık “NADİR”

Bu belirtilerden en sık görüleni ateş, halsizlik ve iştahsızlıktır. Eğer kedilerinizde bu belirtilerden bir kaçını gördüyseniz veteriner hekiminizle iletişime geçebilirsiniz.

Kedi Karma Aşı Nedir?

Kedi karma aşı bir çok hastalık etkeninin zayıflatılmış hallerini içinde bulunduran ve kedileri bu hastalıklara karşı bağışık kalmasını sağlayan araçtır. Peki karma aşı hangi hastalıkları engeller? Kedi karma aşı yan etkileri nelerdir?

gibi virüslerin kedilerle de enfeksiyon oluşturmadan yok edilmesini sağlar.

Çok sık karşılaşılan soruların başında gelen bu soru için cevabı şu şekilde vermeliyim. Her ne kadar kedi karma aşı yan etkileri olabilse de tedavisi olmayan bir hastalığa kedinizin yakalanmasını istemiyorsanız kesinlikle kedinizin aşılarını tam ve düzenli olarak yaptırmalısınız.

kedi-asi-yan-etkisi

kedi-asi-yan-etkisi

Kedi Gençlik Hastalığı Nedir?

Oldukça bulaşıcı olan bu hastalık kediler arasında çok hızlı bir şekilde yayılır. Kediler arasında bulaşabileceği gibi kedi sahipleri de hastalık etkenlerini taşıyabilir. Henüz yavru bir kedi sahiplendiyseniz sokakta kedi sevmeden önce 2 kez düşünün! Kedi gençlik hastalığının bilinen bir tedavisi yoktur ve kediye destekleyici tedavi uygulanır. Bundan dolayı kedi karma aşı yan etkileri olsa bile yaptırmak kesinlikle en doğrusudur.

 

kedi-asi-yan-etkileri-nelerdir

kedi karma aşı yan etkileri

Kedilerde karma aşı kaç ayda bir yapılır?

İlk defa aşı yapılan kedilerde çift doz olacak şekilde 3 hafta aralıkla yapılır. Sonraki tüm karma aşılar her yıl düzenli olarak tekrarlanır.

Kedi karma aşı kaç doz yapılır?

Kedi karma yıllık olarak bir kez tekrarlanır. İlk yapılan aşı ise çift doz olarak 2-3 hafta ara ile yapılır.

Karma aşı kediyi nasıl etkiler?

Karma aşı yan etkileri genel olarak ateşlenme, halsizlik, ishal, iştahsızlık ve enjeksiyon bölgesinde yanma, kızarıklık olarak bilinir. Çok nadir olarak topallık görülebilir. Bu belirtiler her kedi için geçerli değildir. Bir çok kedi bu belirtileri göstermeden bu dönemi atlatır.
Kedilerde karma aşısı ne kadar?

Karma aşı genel olarak 150 ile 300 lira arasında değişen ücretlerle yaptırılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir