Kediler Neden Konuşur Gibi Ses Çıkarır? Çok Şaşıracaksınız!

kediler-neden-konusur-gibi-ses-cikarir

Kedilerin çok ilginç canlılar olduğu konusunda hemfikir olduğumuzu düşünüyorum. Kediniz yaptığı hareketlere akıl sır erdirememek çok normal. Yine kedilerin kendilerinden hiç beklenmeyen bir hareketi olan ve kedi sahiplerinin sıkça düşündüğü “kediler neden konuşur gibi ses çıkarır” sorusunu cevaplamaya çalışacağım.

Kediler Neden Konuşur Gibi Ses Çıkarır Sizce?

Kedilerin kendilerini ifade etmek için kullandığı bir çok ses vardır. Bunların başında miyavlama, mırlama geldiğini biliyoruz. Aynı zamanda duymaktan çok hoşlanmayacağınız bir ses var ki buda tıslamadır sanırım. Kediler hem size selam vermek için hem de sizden bir şeyler istemek için bu sesleri kullanır.

kediler-neden-konusur-gibi-ses-cikarir

kediler-neden-konusur-gibi-ses-cikarir

Kedi Sesleri Ne Anlama Gelir?

Kedinizin çıkardığı sesler ile size ne anlatmak istediğini merak ediyor musunuz? Kedinizle her zamankinden çok daha iyi anlaşmak ve ne istediğini anlamak ikiniz içinde çok mutluluk verici olacaktır. Bunun için hemen kedinizin çıkardığı seslere göre anlatmak istediğini konuşalım.

Kediler Neden Mırlar?

Kediler çok küçük yaştan itibaren bu davranışı öğrenirler. Bu zaman yaklaşık olarak 2-3 günlük zamana tekabül eder. Kedinizin annesini emerken mırlamasına şahit olabilirsiniz. Kediler neden mırıldar diye sorduğumda aklınıza “mutluluktan” gelebilir. Evet kediler mutluluktan ve rahat ettikleri vakitler genellikle mırıldar. Ancak kediler hasta olduklarında ve kendilerini tehlikede hissettiklerinde kendini rahat hissetmek ve “iyileştirmek” için mırıldayabilir.

  • Mutluluktan ve rahatlık
  • Hasta olduklarında
  • Kendilerini rahatsız hissettiklerinde

kediler-neden-konusur-gibi-ses-cikarir

Kediler Neden Miyavlar?

Bu konuyu herkesin çok iyi bildiğine eminim. Kediler miyavlamayı da çok küçük yaşlarda öğrenir ve ilk amaçları annelerine süt konusunda daha bonkör davranmasını söylemektir. Aynı zamanda diğer yavrularla iletişim amaçlı olarak kullanırlar. Yetişkin kedilerin yavru kedilere oranla daha az miyavladığı biliyor muydunuz? Kediler küçük yaşlarda iletişim için miyavlarken büyüdükçe sadece insanlarla iletişim için miyavlıyorlar. Kediler neden miyavlar peki?

  • Süte ulaşmak
  • Diğer yavrularla iletişim
  • İnsanlara dertlerinden bahsetmek

Tabii tüm miyavlamaların aynı olmadığını kedi sahipleri olarak çok iyi biliyorsunuz.

Kedimi nasıl mutlu ederim?

Kediler Neden Konuşur Gibi Ses Çıkarır?

Kedilerin bu sesleri çıkardığını genellikle komik kedi videolarında görürüz. Çünkü bu duruma çok sık rastlanmaz. Rastlanmamasının sebebi aslında kedilerin nadir olarak yapması değildir. Bazı kediler hiç konuşur gibi ses çıkarmazken bazı kedilerde ise bu kazanılmış bir huy olabilir.

kediler-neden-konusur-gibi-ses-cikarir

Kedim uyumuyor ne yapmalıyım?

Size çok özel bir bilgi vereceğim. Kısa türlü kediler genel olarak uzun tüylü olan kedilere göre daha konuşkan, ses çıkarmayı seven ve cana yakın kedilerdir. Bu sesleri genellikle kızgınlıkta olan ve kızgınlıkta olduğunu tüm şehre bildirmek isteyen dişi kedilerde görüyoruz. Kedinizin dile geldiğini düşünebilirsiniz ancak kedinizin tek yapmak istediği haber verebildiği kadar çok kediye haber vermektir.

Bu makalede size kediler neden konuşur gibi ses çıkarır hakkında bildiklerimi aktarmaya çalıştım. Eklemek istediğiniz bir kısım varsa yorumlar bölümünden bana ulaşabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir