Uyumayan Kedi Nasıl Uyutulur? 5 Önemli Madde!

kediler-neden-uyur

Uyumayan kedi nasıl uyutulur? Eğer yeni bir kedi sahiplendiyseniz muhtemelen bu sorunun cevabını arıyorsunuzdur. Çünkü kediler, ilk birkaç gün evine alışmakta güçlük çekebilir ve yerini yadırgar. Özellikle yavru kedilerde uyku problemlerine daha sık rastlanır.

Ancak kediler belli bir süre sonra sahibine ısınır ve geceleri onunla mışıl mışıl uyumaya başlar. Genellikle sabahtan akşama kadar uyuyan bu sevimli hayvanlar, gece oldu mu –tabiri câizse- baykuş gibi ortalıkta dolanırlar. 😂

kediler-neden-uyur

Tabii kedilerde uykusuzluk sadece ailemize yeni katılan evcil dostlarımız için değil, tüm kediler için geçerli olabilecek bir durumdur. Çeşitli rahatsızlıklar, kızgınlık döneminde olması, stres, aşırı açlık veya tokluk gibi faktörler de kedilerin uykuya dalmasını engelleyebilir.

Peki; hem kendi uyumayan, hem de sizi uyutmayan yaramaz dostunuza nasıl tatlı bir uyku çektirebilirsiniz?

Sayfa İçindekiler

Uyumayan Kediler Nasıl Uyutulur?

Her canlının olduğu gibi kedilerin de uykuya ihtiyaçları vardır. Hem öğle, hem de gece uykusu onların sağlığı için çok önemlidir. Hatta onlar bizden çok daha fazla uykuya gereksinim duyar. Fakat kedilerin uykuları kısa sürelidir. Yani bizim gibi –deyim yerindeyse- kafayı vurup fosur fosur uyumalarını beklemek hata olur! 😂

Kediniz geceleyin uyumuyorsa bu, sizin için tam bir kâbus demektir. Neyse ki onları uyutmak için kullanabileceğiniz basit ancak etkili yöntemler var!

Öncelikle şu soruların cevabını bulun:

  • Karnı aç mı?
  • Yediği bir şey dokunmuş olabilir mi? (Farklı mamalar, kirli veya çürük, küflenmiş yiyecekler vs.)
  • Ortamda kedinin strese girmesine yol açabilecek ne var? (Aşırı ses ya da ışık, yabancı insanlar vb.)
  • Yatacağı yer rahat mı?

Belki de, kedim neden uyumuyor? Sorunuzun cevabı saydığımız faktörlerden birinde gizlidir… Eğer kedinin uyuması nasıl sağlanır? Diye kara kara düşünüyorsanız şunları deneyin:

kediler-neden-uyumaz

Kedim Uyumuyor, Ne Yapmalıyım?

  • Enerjisini Atmasına Yardımcı Olun

Onunla oyunlar oynayın, dışarı çıkarıp yürüyüş yapın. Böylece fazla enerjisinden kurtulmasını sağlayın ki uykuya olan ihtiyacı artsın.

Kedinizi oyuna teşvik etmek için bazen ödül mamalarından yararlanabilirsiniz. (Fakat bunu abartmayın.)

Gün içinde yalnız kalması gerekiyorsa veya onunla ilgilenecek yeterli vaktiniz yoksa oynaması için hareketli oyuncaklar alın. Dikkat çekici renklerde ipler ve buna benzer objeler de kullanabilirsiniz.

İmkânınız mevcutsa yeni bir kedi daha alarak yalnız kalmasını önleyebilirsiniz. Bu sayede arkadaşıyla bol bol vakit geçirecek ve yorgun düştükten sonra zaten kendini yatağa zor atacak! 😊

  • Gece Öğününü Atlamayın

Kedileri uyutma yolları işe yarasın istiyorsanız –karnı açsa- gece öğününü mutlaka verin. Fakat aç olmadığından eminseniz bu maddeyi pas geçin. Çünkü gereğinden fazla yerse bu defa sindirim sorunları kedinin uykusunu kaçırabilir.

Üstelik her gece mama yedirmeyi alışkanlık hâline getirirseniz kedi bunu ‘uyumadığı için kendisine verilen bir ödül’ (!) olarak anlar. Uyuyacağı varsa bile, ödül için bu sefer hiç uyumaz!😂

  • Geceleri Oyun Oynatmaktan Kaçının

Kedinin uyuması için ne yapmalı? Diye merak ediyorsanız, geceleyin oyun oynatmanın hiç iyi bir fikir olmadığını bilmelisiniz. Çünkü kedi;

‘Hmm. Demek ki bu, oyun gecesi!’ diye düşünüp olayı çok yanlış algılayabilir! 😂

Siz kediyi uyutma yöntemi olarak oyun oynatmaya çalışırken, ters teper ve kediniz kendini oyuna kaptırıp hiç uyumayabilir. Her gece ‘oyun da oyun!’ diye tutturup sizi rahat bırakmasın istemezsiniz, değil mi? 🙂

  • Güvenli ve Konforlu Bir Alan Oluşturun

Kedileri uyutma yöntemleri tamam da, eğer yatağı rahat değilse çabalarınız boşa gider! Kedilerin çoğu sıcak ortamları sever. Bu yüzden evin yeterince sıcak olmasına dikkat edin.

Bazı kediler ışıkta uyumaktan hoşlanırken bazıları sadece karanlıkta uyuyabilir. Kedinizin bu konudaki tercihini en iyi siz bilirsiniz. Işık olacaksa gözü yormayan zayıf bir ışık ile biraz loş bir ortam oluşturmalısınız. Örneğin; bunu az ışık yayan bir lamba ile sağlayabilirsiniz.

Öte yandan kediler gürültüden nefret eder. Yüksek konuşma, müzik sesi, TV sesi, dışarıdan gelen sesler vb. onların uyumasını engeller. Bunun için ortamın yeterince sessiz-sakin ve rahat olmasını sağlayın.

kedim-uyumuyor

  • Ön Hazırlık Yapın

Kedimin uyuması için ne yapmalıyım? Sorunuza cevap bulmaya çalışırken ön hazırlık aşamasını ihmâl etmeyin.

Yani; kedinizi kucağınıza alıp sevin. Tatlı bir ses tonuyla konuşun. Hatta ona masal bile anlatabilirsiniz. 😂

‘Oyun bitti. Game over! Artık dinlenme vakti!’ deyin. 😂Böylece tavırlarınızdan uyku saatinin geldiğini anlayıp sakinleşsin.

Yavru Kedi Nasıl Uyutulur?

Yukarıda, kediler geceleri nasıl uyutulur? Sorusunu cevapladık. Tavsiyelermiz yavru kediler için de geçerli. Fakat bunlardan ayrı olarak başka bir önerimiz daha var:

  • Kedinin Yanına Çalar Saat Koyun

Çünkü yavru kediler uyurken anneleriyle yakın temasta olmak ve onların kalp atışını duymak ister. Gece uyumakta güçlük çeken yavru kedinin yakınında bir duvar saati bulundurarak uykuya geçmesini kolaylaştırabilirsiniz.

Zira saatin çıkardığı tik-tak, tik-tak sesleri kalp ritmine benzer. Bu da yavru kediye, annesinin yanında uyuyormuş gibi bir hissiyat yaşatır.

Sonuç olarak, uyumayan kedi nasıl uyutulur? Sorusunun cevabı; her şeyden önce ona ilgi ve şefkat göstermekte gizli. Kediler de tıpkı bir bebek gibi ilgiye, sevgiye muhtaç. Bunun olmaması veya az olması durumunda öfkelenmeleri, huysuzlanmaları, uykusuzluk çekmeleri normal.

Ayrıca kedinin beslenme ve yaşam tarzı alışkanlıkları da uyku düzenini etkiliyor. Gün boyu oradan oraya koşturup duran, hareketli kedilerin uykuya geçmesi daha kolay oluyor. Vücut yorulduğu ve biriken enerjisini attığı için uykuya dalmakta zorlanmıyor.

Kedinizin uyku problemi yaşamasını istemiyorsanız dengeli, sağlıklı ve yeterli beslenmesini, ayrıca aktif bir yaşam sürmesini sağlayın.

Öyleyse tüm patili dostlarımıza iyi uykular, güzel rüyalar!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir