British Shorthair Tüy Döker Mi ?

british-shorthair-tuy-doker-mi

Britishler aparman yaşamına mükemmel şekilde uyum sağlamış olan ve çok bilindik yüz hatlarına sahip sevimli kedilerdir. Her ülkede olduğu gibi Türkiye’de de oldukça popülerdir. Bir çok kedi cinsi arasından seçim yapılırken akla gelen ilk sorulardan biri olan  “British Shorthair tüy döker mi” olur ve bunu cevabı kediden kediye değişmekle birlikte ortalama olabilir.

British Shorthair Tüy Döker Mi ?

Apartman yaşamına en uygun kedilerdir çünkü ev içerisinde sessiz ve sakin olarak yaşarlar. Evde kendi kendilerine saatlerce oyalanan, ufacık bir kağıt parçasıyla tüm gününü geçiren bu kediler genellikle yaramazlık sınırını iyi bilirler. İşiniz veya okulunuz gereği evde sürekli duramadığınız durumlarda kedinizin canının sıkıldığını düşünebilirsiniz ancak british shorthairler bu konuda çok iyi iş çıkarırlar. Sakin ve durgun olan bu kediler görünenin aksine sizinle zaman geçirmeye ve oyun oynamaya bayılırlar. Kendilerini savunmaları gerektiğinde ise aslı geri adım atmazlar ve pençelerini kullanmaktan çekinmezler. Bu durum sadece kendilerini savunmak zorunda kaldıklarında son çare olarak gösterdikleri tepkilerdir. Asıl sorumuza gelelim british shorthair tüy döker mi?

british-shorthair-tuy-doker-mi

British Shorthair Kedisinin Tarihi

Mısır kökenli olduğu düşünülen british kedilerinin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Eski mısır döneminde de görülen bu kediler bu tarihten itibaren bir çok sergide ve gösterilerde sergilenirken popülerliği hiç azalmamıştır. Öncelikli olarak Mısır’da görülen kediler sonrasında Doğu Roma’da sonrasında ise göçmenler tarafından İngiltere sınırlarında görülmüştür.  1800 lü  yıllarda Harrison Weir  adında birinin bir sergide kediyi sergilemesi ile tüm dünyaya tanınmış ve bilinmiştir. İsmini bulunduğu coğrafyadan alan bu kediler günümüzde halen aynı isimle anılmakta ve beslenmektedir.

British Shorthair Kedilerin Genel Özellikleri

British Shorthair kediler genellikle ;

 • British Shorthair Tüy Döker Mi ? “Orta Seviye”
 • Sakin
 • Apartman yaşamına uygun
 • Oyuncu
 • Ortalama boyutlarda
 • Kısa ve sık tüylü
 • İyi beslendiği ve bakıldığı takdirde 16-18 yıla kadar yaşayabilirler.
 • Çocuklarla arası iyidir
 • Diğer aile üyeleriyle de arası iyi olan kedilerdir.

 

Fiziksel Özellikleri ve Vücut Yapısı

 • British Shorthair kedilerin atalarının ve safkan bireylerinin yuvarlak surat, yüz ve vücut hatlarına sahiptir.
 • Burun yapısı orta büyüklükte, siyah veya koyu renklidir.
 • Gözleri iri ve yuvarlaktır.
 • Göz renkleri ise genelde kehribar veya yakın renkleridir.
 • Orta büyüklük sınıfında yer alan British Shorthairler kilo almaya çok yatkın kedilerdir.
 • Tek katmanlı olan tüy yapısı ve kısa tüyleri sebebiyle yoğun bakıma ihtiyaç duymazlar. British Shorthair Tüy Döker Mi ? “çok fazla ihtiyaç duymazlar”
 • Sizin kedinize ayırabildiğiniz zamana bağlı olarak haftada 1-2 kez taramak yeterli olur.
 • Bacakları orta boyda ve kas yapısı oldukça gelişmiştir.

british-shorthair-tuy-doker-mi

British Shorthair Kedilerin Bakımı Nasıldır ?

British shorthair tüy döker mi? Tüy yapısı gri renkli , tek katmanlı ve kısa olan bu kedilerin taranma ihtiyacı düşüktür. Uzun tüylü kedilere göre tıraş ihtiyacı azdır ve iki tıraş arası geçen süre uzun tutulabilir. Bu güzel tüy yapısının bozulmaması ve gri renkleri canlı şekilde görülmesi için kaliteli mamalarla beslenmeli aksi taktirde bu pamuksu tüyler canlılığını yitirebilir. Özet olarak kedinize işiniz veya okulunuz dolayısıyla çok zaman ayıramayacağınızı düşünüyorsanız British Shorthair kediler sizin için biçilmiş kaftandır. Siz evde değilken kendi kendini eğlendirebilmesiyle ve durgun ve uysal bir kedi olmasıyla size gerçek bir ev arkadaşı olabilirler.

Çocuklar ve Diğer Hayvanlar ile İlişkileri

Sakinlik ve durgunluk genlerinden gelen bu kedilerin evdeki diğer canlılar ve çocuklarla ilişkileri oldukça iyidir. Çok sıkıştırılmadığı, zorla sevilmediği ve kucağa alınmadığı sürece genellikle saldırganlık göstermezler. Ancak her canlının karakterinin farklı olabileceği unutulmamalı. Evdeki diğer canlılarla genel olarak iyi geçinen bu kedilerin yine de doğasında avcılık olduğu unutulmamalı ve zarar verebileceği canlılarla yalnız bırakılmamalıdır.

british-shorthair-tuy-doker-mi

British Shorthair Tüy Döker Mi ?

Her kedide olduğu gibi bu kediler de tüy dökerler. Ancak dökülen tüyler diğer kedilerle karşılaştırıldığında az olarak nitelendirilebilir. Bu durum kediye bağlı olmakla birlikte  kedinin sağlığı, tükettiği  mamanın kalitesi, barındığı ortamın kalitesi, ortam sıcaklığı gibi etkenlere de bağlıdır. Yine kızgınlık döneminde dökülen tüy miktarında artışlar olabilir. Kızgınlık dönemindeki kedilerin sağlığı ve tüy dökümü ile ilgili yazıyı okumak için BURAYA tıklayabilirsiniz..

Britishlerin Tırnak Bakımı

Tırnak bakımı kediniz için oldukça önemli olmakla birlikte, uzun tırlarından kurtulmak siz ve diğer ev sakinleri için oldukça önemlidir. Kendini korumak için kullanmaktan çekinilmeyen bu tırnaklar, oyun oynarken de kullanılabilir ve istenmeyen yaralanmalara neden olabilir. 7 ila 10 gün arayla tırnak kesimi yapılabilir. Bu uygulama için veteriner hekiminize başvurabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir