Kedim Sürekli Kokluyor. İnanılmaz 3 Nedeni

kediler-meyve-yer-mi

Kediler vahşi yaşamlarında birbirleri ile sürekli olarak iletişim halindedir. Birbirleriyle iletişim halinde olan kedilerin bu amaçla kullandığı yol ise çoğunlukla koklama ve koklaşmadır. Koku kullanımının en önemli örneği belgesellerde de gördüğümüz şekliyle bölge belirleme ve işaretlemedir. Kedim sürekli kokluyor sorusunun tek cevabı bu olabilir mi? Aslında  bize ev arkadaşlığı yapan kedilerimiz koku alma ve koku bırakma duyusunu bu amaçla kullanıyor. 

Düşüncelerinizi yorumlarda belirtir misiniz?

Kedim Sürekli Kokluyor Peki Neden?

Bize ev arkadaşlığı yapan kedilerimizin koku alma duyuları, biz insanlara göre kat ve kat daha güçlüdür. Kedilerin sürekli bir şeyleri koklaması oldukça normaldir. Kedim sürekli kokluyor neden? diye soruyorsanız bu soruyu anatomik olarak açıklayabiliriz. 

Koku alabilen her canlıda, koku almak için kullanılan koku alma epiteli denilen bölgeler vardır. 

Her canlıda farklılık gösteren bu bölge kedilerde oldukça gelişmiştir. 

Hatta bir kıyas yapmak gerekirse kediler koku epiteli yaklaşık olarak 20mt2 dir. bu oran insanlarınkinden oldukça fazladır. 

İnsanlar bir maddeyi tanımlayabilmek için en güvendiği görme duyusunu kullanırken, kediler bu işlem için koklama duyusunu kullanır.

kedim-surekli-kokluyor

kedim-surekli-kokluyor

 

Kediler Her Şeyin Kokusunu Alır Mı?

Kedilerin koku alma duyuları onların her şeyi sayılır. Çünkü kediler için hayati önem taşıyan beslenme, korunma gibi ihtiyaçlarını tamamen koklama üzerine kurmuştur.

İlginç ama kediler koku almak için özel yapılmış bir organa sahiptir. “Jacopsan

Çoğu şeyin kokusunu rahatlıkla alabilen kediler, kokusunu almakta zorlandığı maddelere karşı özel bir yöntem geliştirmiştir. Bunun için kediler koklamaya başlarken aynı zamanda ağzını açarak koku tomurcuklarını daha yoğun şekilde hissetmeye çalışır. Bilimsel olarak bu yöntemin adı flehmen hareketi olarak geçer. Aslında baktığımızda bu harekete kedi sahipleri oldukça aşinadır. Bu hareket sırasında akıllardan silinmeyen oldukça komik mimikler sergilerler.

 

Kediler Koku Duyusunu Neler İçin Kullanır?

Kediler için koku duyusunun hayati önem taşıdığından bahsetmiştik. Peki bu hayati önem taşıyan konular nelerdir? Kedim sürekli kokluyor diyenler için için işte nedenleri.

1-Doğru Besinleri Seçmek

Kedileri köpeklerle kıyasladığımızda oldukça seçici canlılar olduğunu görüyoruz. Kediler köpekler gibi obur ve doymak bilmez canlılar değildir. Genel olarak köpeklerin bir besin yemesi için görmesi yeterken, kedilerin bu besini yemesi için öncelikle koklaması ve onay vermesi gerekir. 

Kediler besinleri tadına göre değil kokularına göre seçer.

Bundan dolayı kedilere vereceğiniz, paketi açık kalmış, eski, küflenmiş, bozulmuş mamaları kabul etmeyecektir. Kedinizin bir mamayı kabul etmesi için öncelikle koklamalı ve onay vermelidir. Bir kez onay vermediği mamayı büyük ihtimalle bir daha asla kabul etmeyecektir. Genellikle bu konuda en çok aratılan sorun, aldığım mamayı kedim sürekli kokluyor ancak yemiyor şeklindedir.

Doğru mama nasıl seçilir En Kaliteli Yaş Mama Tavsiyelerini Okuyabilirsiniz.

 

kedim-surekli-kokluyor

2-Dişi Kedileri Rahatlıkla Bulmak

Bildiğiniz gibi dişi kediler belirli bir yaştan sonra kızgınlık göstermeye başlıyor. Bu yaşlardan itibaren düzenli olarak kızgınlık gösteren kediler, diğer erkek kedilere çiftleşmeye ve üremeye hazır olduğunu belli etmek için bir çok işaret yollar.

Bunların başında sürekli olarak bağırmalar  gelirken, bir yandan feromon denilen bir hormon salgılar. Erkek kedilerin bu hormonu koklayarak dişi kedinin konumunu bulur ve soyunun devamını sağlar. Kediniz erkekse ve kedim sürekli kokluyor diyorsanız bunun sebebi erkek kedinizin bir dişi arayışında olduğundan bahsedebiliriz.

Dişi kedi sahibiyseniz ve artık kızgınlık gösterme yaşına geldiyse bu makalemizi kesinlikle okumalı ve bilgi sahibi olmalısınız. 

Peki şunu hiç merak ettiniz mi?

Kediler adet olur mu? Kediler regl olur mu?

kedim-surekli-kokluyor

3-İletişim Amaçlı Kullanım

Doğadaki vahşi kediler iletişim için koku duyularını kullanır. Belgesellerde sık gördüğümüz büyük kedilerin bölgelerini idrar püskürtme yoluyla işaretlediklerini biliyoruz. Aynı zamanda işaretli bir bölgenin başka hangi kediye ait olduğunu da koku alma yoluyla anlıyorlar. Evde en son görmek isteyeceğimiz hareketlerden biri olan idrar ile işaretlemeyi tamamen ortadan kaldırmak çok zordur. Kedim sürekli kokluyor ve sürekli idrar püskürtüyor diyorsanız kısırlaştırma operasyonları bu hareketleri minimuma indirebilir. Bunun için ev kedilerinde özellikle erkekler için kısırlaştırma operasyonu önerilmektedir.

4-Sizi ve Diğer İnsanları Tanımak

Kediler sevgi ve mutluluklarını köpekler kadar belli etmeseler bile bir sahiplerinin olduğunun farkındadır. Sizi sahibi veya oluşturduğunuz grubun alfası olarak görüyor olabilir. Bunun için sizi iyice tanımalı ve aklına kazımalıdır. Kedilerin sizin pantolon veya kazak gibi kokunuzun olduğu şeylerin üzerine yatma sebeplerinden birisi budur. Kedim ayaklarımı kokluyor diyorsanız belki sebeplerinden birisi budur.

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir