Kedi Alerjisi İçin 10 Kesin Çözüm!

Kedi alerjisi kedi tüyüne duyarlılığı kapsar, kedi alerjisine sahip olan insanlar kedi ile aynı ortamda bulundukları zaman çeşitli semptomlar gösterir en belirgin semptomu göz kızarıklığı ve burun akıntısıdır. Bu belirtiler kedili ortama girildiği andan itibaren başlar ortamdan ayrılıncaya kadar devam eder. Alerjinin yoğunluğuna göre iyileşme süresi birkaç günü bulmaktadır.

Kedi Alerjisi Belirtileri

Evde kedi besliyorsanız ve kedi alerjiniz varsa işiniz biraz daha zor olacaktır, kedinizin bakımını üstlenecek bir yardımcı bulmak alerjinizin hafif seyretmesine yardımcı olacaktır. Kedi alerjisi tüyün solunum yoluna gitmesiyle başlar,soluk borusuna yapışan kedi tüyü hapşırmaları, öksürüklere, geniz akıntısına ve göz kızarıklığına neden olur ileri semptomlarında ise nefes darlığı ve nefes yetmezliği görülür bu durumda acil uzman müdahalesi gerekir eğer böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız vakit kaybetmeden size en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.

Kedi alerjisi çoğu insanda görülen bir üst solunum rahatsızlığıdır. Çok nadir olarak ileri semptomlara rastlanır, genel olarak hafif ve orta şiddetli seyreder, gribin ilk başlangıcında görülen belirtiler ile aynı semptomlar yaşanır dayanıklılığınıza göre belirtiler hemen ortadan kalktığı gibi birkaç gün ile bir hafta arası semptomlar devam edebilir çok rahatsız olursanız uzman hekiminize başvurarak süreci daha rahat bir şekilde atlatabilirsiniz.

  • Öksürük ve hırıltı
  • Göğüste ve yüzde kurdeşen veya döküntü
  • Kırmızı, kaşıntılı gözler
  • Kedinin sizi tırmaladığı, ısırdığı veya yaladığı ciltte kızarıklık
  • Burun akıntısı, kaşıntılı, tıkalı burun
  • Hapşırma

Kedi Alerjisi Nasıl Geçer?

Kedi alerjisi alerji duruma göre farklılık gösterir, alerjinin türüne bağlı olarak tedavi sürecine başlanır alerjiniz döküntülü ve kaşıntılı bir şekilde seyrediyorsa düşük dozlu kortizonlu kremler reçete edilir düzenli olarak kullanıldığı zaman kaşıntı ve döküntü doz kullanımının sonunda tamamen ortadan kalkar.

kedi-alerjisi-tedavisi

Alerji durumunuz grip gibi seyrediyorsa düşük dozlu alerji ilaçları reçete edilir uzmanın uygun gördüğü prosedürde ömür boyu devam edilir yada dozlar aylık olarak verilir. Alerji ilacınızı tedavinin sonunda kadar aksatmadan almanız iyileşme sürecini hızlandırır. Nefes darlığı ve öksürük nöbetleri, kaşıntı nöbetleri alerji ilaçları ile ortadan kalkabilir eğer semptomlar ilaç kullanımına rağmen devam ediyorsa veteriner hekiminizden destek almanız sürecin olumlu sonuçlanmasına yardımcı olur.

Kedi alerjisi çocuklarda da görülür, çocuklarda görülen kedi alerjisi acil durum olarak değerlendirildiği için bu gibi durumlarda evde kendi başınıza alerji ilaçları kullanmanız kesinlikle önerilmez uzman görüşü ile tedavi gerekir. Kedi tüyünden tamamen kurtulmak pek mümkün değildir, ev ortamında bir kediniz varsa çocuklarınızın odasını düzenli bir şekilde süpürmek alerjen uyarılarının azalmasına yardımcı olur. Kedi alerjisi genellikle uzun tüylü kedi besleyenlerde daha sık rastlanır uzun tüylü kedilerde tüy oranı nedeni ile alerjen yayma hızı daha yüksektir, dökülen tüyleri temizlemek için veterinerlerde satılan rulo tüy toplama aletlerinden satın alabilirsiniz.

Tüy Toplama Aletleri İle Koltuklarınızı Tüyden Arındırabilirsiniz

kedi alerjisi tüy bazlı alerji grubuna girer, oturduğunuz ortamın temizliği ev ortamında daha konforlu bir şekilde yaşamanızı sağlar pet shop ve veteriner kliniklerinde satılan tüy toplama aletlerinden temin ederek koltuklarınızı, kıyafetlerinizi kedi tüyünden arındırabilirsiniz.

Kedilerde doğal yollarla pire temizle yöntemini okumak için Sirke ile kedi piresi temizleme yazımı okuyabilirsiniz.

Kullanımı son derece pratik olan bu aletler üzerinde yapışkanlı kağıt ruloları ile satışa sunulur temizleme işlemi bitince üzerinde bulunan yapışkanlı kağıdı atarak yeni ruloyu aktif hale getirebilirsiniz.

Anti Alerjik Temizlik Ürünleri İle Evinizi Temizleyebilirsiniz

Kedi alerjisini ortadan kaldırmak için doğal içeriklere sahip anti alerjik temizlik ürünleri kullanarak evinizi kedi tüyünden temizleyebilirsiniz, kedi tüyleri etrafa çok çabuk yayılır, kedi tüyünün hızlı yayılması nedeni ile evin tamamı alerjenik bir hal alır evinizi komple temizlemeniz gerekir, kullandığınız ürünlerin temiz ve doğal içerikli olmasına dikkat edin hem sizin sağlığınız için hem kedinizin sağlığı için hem de çocuklarınızın sağlığı açısından kimyasal temizleyici kullanmanız önerilmez.

İnternet üzerinden doğal içerikli markaları araştırabilirsiniz, veterinerinize danışabilirsiniz önerdiği marka özelinde de temizlik maddelerini seçebilirsiniz. evinizi sık sık havalandırmanız tüylerin evden çabuk tahliye olmasını sağlar.

Elektrik Süpürgenizi Hipoalerjenik Olarak Tercih Edebilirsiniz

Kedi alerjisi ile başa çıkmak çoğu zaman yorucu olabiliyor, konfor alanınıza uygun olarak tasarlanan yeni özellikli hipoalerjenik elektrikli süpürge kullanımı kedi tüyüne bağlı olarak gelişen alerjileri de ortadan kaldırır, evinizde bulunan elektrikli süpürgenizi hipoalerjik bir makine ile değiştirebilirsiniz. Fiyat aralığı biraz yüksek olsa da sağlığınız oldukça önem arz ediyor.

Kampanya dönemlerine denk getirirseniz uygun fiyatlı bir şekilde satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Alerjen maddelerin tamamen kaybolması yıllar alabilir hatta tamamen ortadan kalkmayabilir. Kedi alerjisi sokak kedilerinden de bulaşabilir kedi tüyünün bulunduğu her ortam alerjinizin başlamasına neden olur kedi ile temas halinde bulunmanıza gerek yok beyin kedi tüyünü algıladığı zaman tepki vermeye başlar sizi kedi tüyüne karşı uyarır ortamda kalmaya devam ettiğiniz sürece semptomları fazlalaştırarak rahatsız olmanıza neden olur, bir süreden sonra kaşınmaya başlarsınız kaşıntının dozu giderek artar ve bir süreden sonra kaşınan yerlerinizde kırmızı döküntüler meydana gelir korkmanıza gerek yok nefes darlığı ve hırıltılı bir şekilde nefes almıyorsanız yanınızda ilacınız veya kreminiz varsa kullanarak belirtileri ortadan kaldırabilirsiniz kedi alerjisi doğru bir şekilde tedavi edildiği sürece ölümcül olmaz tedavinin doğru bir şekilde ilerlemesi için uzman hekiminize alerjiniz hakkında net ve doğru bilgi aktarımında bulunmalısınız, ilaç tedavinizin doğru dozda uygulanabilmesi için yaşınızı, kilonuzu ve boyunuzu mutlaka eksiksiz iletmelisiniz, dışarıya çıkarken ilaçlarınızı yanınıza aldığınızdan emin olun acil bir durumda kullanmanız gerekebilir.

Kedi Alerjisi Nasıl Anlaşılır

Kedi alerjisi alerji testleri ile anlaşılır, eğer kedi alerjinizin olduğunu düşünüyorsanız size en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak alerji testi yaptırabilirsiniz. Kedi alerjisi kendini göz kızarıklığı ile gösterir bir süre sonra göğüste hırıltı başlar, hırıltılı nefes öksürük ile birlikte gelir müdahale edilmediği takdirde nefes tıkanıklığı giderek artar alerjinizin türüne bağlı olarak kaşıntı ve döküntü eklenir bu durumda hemen 112 aranarak destek ekibi istenir ekipler gelene kadar size yardımcı olan kişiler varsa alerji ilacınızı verebilir, verilen ilacı sağlık görevlilerine belirttikten sonra hastaneye sevk edilirsiniz gerekli tedavi sürecinin ardından taburcu edilirsiniz.

Kedi alerjisi hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için internet üzerinden araştırma yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir