Kediler Neden Ayaklara Saldırır? Çok Şaşıracaksınız!

kediler-neden-ayaklara-saldirir2

İnsanlar kedilerinin genelde hiç büyümemeleri ve hep yavru kalmasını ister. Bunun bir numaralı sebebi ise kedilerin yaşları ilerledikçe daha güçlü dişlere ve daha sivri pençelere sahip olmasından dolayı olabilir. Bundan dolayı 2 aylıkken pamuk gibi olan kedinizin bir vaşağa dönüşümüne şahit olabilirsiniz. Kedilerin tam bir avcı olduğunu biliyoruz. Peki kediler neden ayaklara saldırır? Hiç düşündünüz mü?

Kediler Neden Ayaklara Saldırır? Sizi Sevdiği İçin Mi?

Kedinizin sizi sevmemesi için özel ilgi göstermiyorsanız eğer sizi sevmemesi için hiçbir neden yoktur. Çünkü bildiğiniz üzere hayvanlar bizi karşılıksız ve bir beklenti olmadan seviyor. Bundan dolayı kedinizin sizi ısırması tırmalaması ve gece bir anda üstünüze atlaması sizi sevmediği anlamına gelmez. Kedilerin yaptığı bir çok hareket oyun oynama isteğine bağlıdır. Evet ayağınızı ısırması ve pençe izleri bırakması bile :). Peki kediler neden ayaklara saldırır?

Kedilerin hareketli nesnelere karşı olan zaafını biliyorsunuz değil mi? Kedilerin ayaklara saldırma huyu ise tam olarak bundan kaynaklanıyor.

kediler-neden-ayaklara-saldirir2

Kedim Ayağıma Saldırıyor

Kediniz ayağınıza saldırıyorsa ve bu durumdan bir mesaj çıkartmak istiyorsanız, almanız gereken ilk mesaj onunla oyun oynamanızı istediğidir. Özellikle hiperaktif ve henüz genç bir kediniz varsa bu durumda onun içinde biriken enerjiyi oyun oynayarak atmanız gerekir. Bunun için kendinizi çok yormanız gerekmez. Kedinizin önüne bir parça kağıt attığınızda onunla saatlerce oynadığını görebilirsiniz. Belki de attığınız kağıt günler boyu parçalanana kadar onun en iyi arkadaşı olacaktır. Kedilerin Tırnakları Nasıl Kesilir? Çok kolay 7 madde!

Kedinizin Enerjisini Nasıl Atabilirsiniz?

  • Kedi kulelerini kullanabilirsiniz. Artık çok yaygın şekilde bulunabiliyor.
  • Ona bir arkadaş sahiplenebilirsiniz. Ancak sahiplenmeden önce neler yapanız gerektiğini iyi araştırmalısınız. Kediler ve köpekler birbirine nasıl alıştırılır?
  • Etrafta bol bol oyuncak bulundurmak yine kedinizin onlarla tüm gün oynamasını sağlayacaktır.
  • Zararlı olup olmadığı tartışmalı olsa bile kediler lazer kovalamaya bayılır. Özellikle kilolu kediler için çok yararlı egzersizler yaptırılabilir.
  • Kediniz tasma ile dolaşabiliyorsa onu çıkarabilirsiniz.

Kediler Neden Ayaklara Saldırır Nasıl Engellerim?

Kedinizin ayağınıza sadece hareketli oldukları için saldırdığını biliyorsunuz. Peki bunu nasıl engelleyebilirsiniz? Kedilere köpekler gibi ödül ceza sistemi ile bir şeyler öğretmenin deveye hendek atlatmaktan daha zor olduğunu söylemeliyim. Kediniz sizin  veya bir başkasının ayağına saldırdığında yüksek bir sesle tepki vermeniz gerekir. Kedinize bu davranışı sergilerken tepki vermeniz gerekir. Davranışı sonlandırdıktan sonra vereceğiniz hiçbir tepkiyi anlamayacaktır ve kedinizle aranızın açılmasına neden olacaktır.

Kedilerin neden bu davranışı sergilediklerini ve kediler neden ayaklara saldırır sorunu cevapladığımızı düşünüyorum. Kedinizle daha iyi bir iletişim için diğer yazılarımı okuyabilirsiniz.

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir