Kediler Böcek Yer Mi En Önemli 5 Nedeni

kediler-hamam-bocegi-yer-mi

Kedilerin vahşi iç güdülerini halen terk edemediklerini hepimiz biliyoruz. Kedi sahibi olmayan insanların bile sokakta gördüğü kedilerle bu izlenime sahip olduğunu biliyoruz. Peki kediler böcek yer mi ? Sürekli olarak kuş, kelebek, böcek gibi canlıları tıpkı vahşi kediler gibi pusu kurarak avlamaya çalıştığına şahit olmuşsunuzdur.

Aslında amaçları karınlarını doyurmaktan henüz kaybetmedikleri avlanma içgüdülerini kullanmaktır.

Kediler Böcek Yer Mi?

  • Kediler karnı tok olmasına rağmen her zaman hareketli olan her nesneye karşı ilgilidir. Bu nesnelerin canlı olması ve hareket yeteneğine sahip olması kedileri cezbeder. Kediler böcek yer mi ? -yer. Peki neden ?
  • Piyasa da bulunan kuru mamaların yüksek bir bölümü kediler için tam bir mamadır. Yani kedinizi düzenli olarak bir kuru mama ile besliyorsanız bu kedinizin eksik, yetersiz beslendiğini göstermez. Böcek avlamalarının beslenme yetersizliği değil avlanma içgüdüsüyle yaptığını gösterir.

Kediler Böcek Yerse Ne Olur?

  • Bir böcek veya sinekle oynamak, hareketsiz ve durağan kağıt parçası veya zilli bir top oyuncakla oynamaktan çok daha eğlencelidir. Bundan dolayı kedinizin evde veya camda bulduğu bir böceğe gözlerini ayırmadan dakikalarca bakarken bulabilirsiniz. Bu durumda tedirgin olmamalı ve kediniz bu kadar odaklanmışken sessizce yaklaşmamalısınız. 
  • Kedinizin  bir kağıt parçası ve iplikle uzun zaman oyun oynadığını birden üzerine atıldığını görürsünüz. Bu davranışlarda yine onları vahşi kedi akrabalarından çok uzak olmadığının kanıtıdır. Kediler halen köpekler kadar evcilleştirilememiştir. Hatta bazı kaynaklarda ev kedilerinin evcil olmadığına kadar yazılar vardır.

Kediler Hamam Böceği Yerse Ne Olur?

Kedinizin bir böcek yemiş olması sizi çok şaşırtabilir. Bu durumda internette “kediler böcek yer mi” aratması yapmanız çok normal. Çünkü böcekler insanlar için ne kadar irrite edici ve pis gözükseler bile kedi için mükemmel bir avdır. Böceklerin küçük boyları ve hareketli yapıları kedilerin onları avlaması için mükemmel sebeplerdir. Kediler doğaları gereği pusu kurma, avını izleme ve avını yakalama aşamalarından sonra en son adıma geçerler. Bu adım yakaladıkları mükemmel avı mideye indirmek ve bir av yakalamanın verdiği mükemmel hazzı tatmaktır. 

Kedinizin bir böcek yediğine şahit olduysanız çok fazla tedirgin olmanız gerekmez. Çünkü sizin gördüğünüz ne ilk böcek olabilir nede son böcektir. Bu durumda yapmanız gereken kedinizin sonraki günlerde kedinizi göz önünde tutmanızdır.

kediler-hamam-bocegi-yer-mi

kediler-hamam-bocegi-yer-mi

Kedim Böcek Yedi Ne Yapmalıyım ?

Kediniz bir böcek yediğinde kedinizde herhangi bir değişiklik görmemeniz çok normal. Kedilerin yakaladığı avları yemesi gayet normaldir. Bu durumda yapmanız gereken gün içerisinde ve sonraki 1-2 gün için kedinizi gözlemlemektir.

Bu durumlar;

  • İshal Kedilerde İshal ve Tedavisi
  • İştahsızlık 
  • Kusma
  • Moral bozukluğu, depresyon
  • Su İçmeme

ve en önemlisi İç Parazit gibi belirtileri kedinizde görebilirsiniz. Bu belirtiler çok çok nadir olmakla birlikte kedinizin bir böcek yemesinin faydası bile olabilir. Sonuç olarak zorunlu etçil olan bu canlılar doğada halen protein ihtiyacını hayvansal besinlerden karşılıyor.

Bazı durumlarda kedi maltı kullanımı iyi gelebilir. Kedi Maltı Ne İşe Yarar ?

Kediler Hamam Böceği Yerse Ne Olur?

Böcekler yapıları gereği bir çok bakteri ve virüs taşıyabilir. Kediler hamam böceği yerse ne olur sorusunda bakteri ve virüslerden ziyade kediler için daha önemli olan bir konu vardır ki bu konu iç parazitlerdir. 

Aşılarla ilgili bilgi almak için Kedi Aşı Takvimini okuyabilirsiniz

Bu durumda endişelenmeli misiniz ? Kesinlikle hayır. Kedinizin bir böcekler onu etkileyebilecek olan bir iç parazit alma şansı çok düşüktür. Üstelik kedinizin parazit aşılarını tam olarak yaptırmışsanız ” kediler böcek yer mi ? ne yapmalıyım ” sorunu hiçbir şey olarak cevaplanır.

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir