Blue Point Kedi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

blue-point-kedi

Bluepoint kedi içeriğimizde, kedi sahiplenmek isteyen kişilerin nasıl bir hazırlık yapması gerektiğini ve nasıl bir kedi sahipleneceklerini ayrıntılı şekilde anlatacağım. Sonrasında kafanızda oluşan tüm soruları cevaplamaya çalışacağım. Okumak yerine aynı yazıyı youtube videomuzdan dinleyebilirsiniz. BURAYA tıklayın.

Blue point kedi mi sahiplenmek istiyorsunuz?

Bir blue point kedi sahiplenmeden önce neler yapmanız gerektiğin mi merak ediyorsunuz?

Blue point kedi özelliklerini mi araştırıyorsunuz?

Doğru konudasınız. Veteriner hekim olarak en doğru bilgileri size aktarmaya çalışacağım. Bir blue point kedi sahiplenmeden önce mutlaka bu yazımızı sonuna kadar okumalısınız.

Boyut  Boyutları genel olarak 25-30cm arasındadır.
Ağırlık Kiloları değişken olmakla birlikte genel olarak 3 ile 10 arasındadır.
Yaşam Süresi Yaşam süreleri 10-15 yıl arasındadır.
Renkler Mavi gözler ve gri-siyah geçişlerle beraber beyaz kürk. Pati uçları ve yüz gri.
Mizaç Genel olarak uysal canlılar ancak genel özelliklerinde dikkat etmeniz gerekenler var.
Birlikte Uyumlu Genel olarak çocuklarla uyumla ancak her kedi için değilken.
Miyavlama Çok ses çıkaran ve miyavlayan kediler değildirler.
Agresiflik Genel olarak sakin yapılı ve uyumlu kedilerdir. Diğer kediler haricinde uyumludur.

Blue Point Kedi Özellikleri Nelerdir?

Blue point kediler genellikle dışa dönük oyuncu kişilikleri, aşırı zekaları, kolay öğrenme beceresi ve sahibine göstermekten çekinmediği sevgisi ile tanınır. Yeni bir kedi sahiplenmek, aileye yeni bir üye almak mı istiyorsunuz? Bu durumda listenin ilk sıralarına koymanız gereken kedilerden biri kesinlikle blue point.

Siyam Blue Point Kedilerin Tarihi

Bu kedilerle ilgili çok daha derin bilgiler öğrenmek ve aile üyenizi çok daha yakından tanımak için doğru yerdesiniz. Öncelikle söylemem gerekir ki blue point kedi, siyam ırkının çok özel bir varyasyonudur. Siyam kedileri yüzyıllardır yaşam sürüyor ancak özel bir kedi ırkı olarak kabul edilmesi 1934 yılına tekabül ediyor. O günlerden sonra dünya üzerinde en tanınan ırklardan biri haline gelen blue point kediler Türkiye’de de ço       k fazla+ sahiplenilmeye başlandı.

Blue Point Kedi Sahiplenmeden Önce Bilinmesi Gerekenler?

 • Bu kedilerin sevimliliği konusunda sizi uyarmalıyım. Özellikle yavru bir blue point gördüğünüzde gerçekten sizi çok kolay tavlayacağını bilmelisiniz.
 • Bir kedi sahiplenmenin büyük sorumluluğunu ve bu sorumluluğun yaklaşık olarak 10-15 yıl kadar süreceğini zaten bildiğinizi düşünüyorum.
 • Siyam ırkları diğer kedilere göre farklı şeylere ihtiyaç duyabilirler. Aşırı zeki ve oyuncu yapılarından dolayı ev içerisinde enerjisini atacak bir sahip veya oyuncaklara ihtiyaç duyarlar. Bundan dolayı evinizi oyuncak bakımından zenginleştirmeniz gerekebilir.
 • Siyamların uzun süre yalnız kalamayacağını söylemem gerekir. Böylesi sosyal kedilere sahip kişilerin bu oranda kedileriyle zaman geçirmesi gerekir.
 • Bunca güzel şeyin yanında size söylemem gereken bir diğer konu blue point kedilerin tam bir solist olduğu. Her kedi için farklı olmakla birlikte, siyamlar miyavlamayı “biraz” severler.

Blue Point Kediler Benim Sizin İçin Uygun Mu?

Bu kedilerin size uygun olup olmadığını öğrenmek;

 1. Beyaz-krem renk geçişlerine, pati ve yüzlerinde bulunan gri renklere ve masmavi gözlerine aşık olduysanız.
 2. Kalabalık bir aile yapısına sahipseniz ve kediniz ile uzun zaman geçirebileceğinizi düşünüyorsanız.
 3. Bu kedilerin bir çok oyuncağa ve sizinle olan iletişime ihtiyacı olduğunu bilmelisiniz.
 4. Çok nadir olarak görülse bile bazı kronik hastalıkları olduğunu biliyoruz. Bunları rahatlıkla karşılayabilecek bir aileye ihtiyaç duyarlar.

Blue point kedi tüy döker mi?

Siyamları hangi aralıklarla yıkamak gerekir?

Hemen sizin için açıklıyorum.

Blue Point Kedi Tüy Döker Mi??

Kedilerin genel olarak mevsimi takip eden bir kürk yapısına sahip olduğunu biliyoruz. Bundan dolayı az veya çok her kedi tüylerini döker ve yenilerinin çıkması için yer açar. Her kış dönemine girişte kediniz daha kalın tüyler çıkaracak ve havaların ısınmasıyla birlikte bu tüylerden yavaş yavaş kurtulacaktır. İşte bu periyot dönemlerinde bazı durumların;

 • Herhangi bir sağlık sorunu
 • Stres seviyesi
 • Kullanılan mamanın kalitesi veya değişikliği
 • Kızgınlık dönemi
 • Ev ortamının sıcaklığı
 • Gebelik veya emzirme dönemi
 • Haftalık fırçalama ve bakım vs.

etkisi kedinizin ne kadar tüy dökeceğini belirler. Blue point kedi tüy döker mi? Sağlık sorunu bulunmadığı durumlarda tüy döküm oranı diğer kedilere oranla orta-az seviye sayılabilir.

Blue Point Kedi Yıkanır Mı??

Kedilerin kendi kendilerini temizleyen mükemmel canlılar olduğunu biliyoruz. Günün çok uzun bir bölümünü uyumakla geçiren kediler kalan kısımda ise kendini yalar. Peki kendilerini yalamaları yeterli mi? Evet, kedilerin dillerinde bulunan antimikrobiyal etki gösteren peroksidaz enzimi bulunur. Bu enzim hem ağız içerisinin daha temiz kalmasını, hem de yaladıklarını bölgenin daha temiz tutulmasını sağlar. Eğer siz kedinizin yeteri kadar temiz olmadığını ve temiz kokmadığını düşüyorsanız kedinizi temiz ve nemli bir bezle silebilir veya kedinizi uzun aralıklarla yıkayabilirsiniz. Bu konu hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için kediler yıkanır mı? kediler nasıl yıkanır? adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Ancak unutmamalısınız, kedinizi hasta eden ve önemsenmeyen etken genelde banyo yaptırmak değil banyodan sonra tam manasıyla kurutmamaktır.

Blue Point Siyam Kedileri Hakkında Bazı İlginç Bilgiler

Sahipleneceğiniz kedi hakkında çok daha derin bilgiler edinmek istiyorsanız bu içeriğimiz tam size göre olacak. Blue point kedilerin diğer kedilerden farkları sizce neler olabilir? Hemen başlayalım.

1-Blue Point Siyamların hepsi beyaz renkte doğar.

Sahipleneceğiniz kedinin yüz kısmadaki ve patilerindeki gri bölgeleri görmüş olmanız gerekiyor. Bu bölgeler kedilerin ilk doğdukları andan itibaren yoktur. İlk doğduklarında bembeyaz pamuk gibi tüyleriyle birlikte dünyaya gelirler. Bunun sebebi ise anne karnındaki vücut sıcaklığı ve bu sıcaklığa göre renk değiştiren kürk rengidir.

2-Blue Point kediler ayrılık kaygısına sahiptir.

Bu kedilerin sahipleri ile olan bağlarından bahsetmiştik. Sürekli olarak sahipleriyle olan iletişimini güçlendirmesi ve iletişimin bir anda kopmasıyla ayrılık kaygısı yaşarlar. Yani kedinizle olan ilişkinizi küçüklükten itibaren belirlemeli ve alışkanlık kazandırmalısınız.

3-Tüm Siyam Kedilerinin gözleri mavidir.

Blue point adının buradan geldiğini tahmin etmişsinizdir. Dünya üzerinde bir kaç tür siyam kedisi bulunmasına rağmen hepsi gözleri mavi olarak dünyaya gelir.

Blue Point Kedilerde Sık Görülen Hastalıklar Neler?

Kedilerde mutlaka uygulanması gereken aşılar var. Bu aşıları düzenli olarak veteriner hekiminize yaptırtmalı ve takip etmelisiniz. Peki hangi aşıları uygulatacaksınız? Hepsini yaptırmak zorunda mısınız? Bunun için daha önce yazmış olduğum Kedi Aşı Takvimi yazımı okuyabilirsiniz. Bu makale de kafanızdaki tüm soruları cevaplandırdım. Şimdi gelelim blue point siyamlarda  sık görülen hastalıklara;

Göz Problemleri

Bu ırk kedilerde diğer kedilere oranla biraz daha fazla görülen bir hastalık mevcut. Bunlardan birincisi bir retina hastalığı (Progresif retina atrofisi) yani ilerleyebilen retina tembelliği. İlk olarak loş ışık ve gece görme zorluğuyla başlayan hastalık sonrasında gündüz körlüğü ve ardında kaçınılmaz körlük ile devam eder.

blue-point-kedi-kac-tl

blue-point-kedi-kac-tl

Solunum Hastalıkları

Genel olarak kedilerde sıklıkla görülen solunum rahatsızlıkları bu ırkta da görülüyor. Örneğin;

 • Öksürük
 • Aksırık
 • Burun akıntısı
 • Astım
 • Kronik bronşit gibi hastalıklar görülebilir.

Kalp Hastalıkları

Çok çok nadir olarak görülen bir kalp hastalığına diğer kedilere oranla daha yatkın olabilirler. Genelde görülen hastalık  (Kedilerin Hipertrofik Kardiyomyopatisi)dir. Kediler için tehlikeli olan bu hastalığın uzun bir tedavi süreci vardır.

Scottish Fold Blue Point⭐️

Scottish fold blue point kedileri kıvrık kulakları sevimli yüzleri kısmen masumluklarıyla tanıyoruz. Bir çok mutasyon  sonucunda ortaya çıkmış olan bu güzel ırkın sahiplenilmesi ve beslenilmesi konusunda pek çok görüş var. Bu konuyu daha sonra ayrıntılı şekilde işlememiz gerekiyor. Peki bir scottish fold aynı zamanda blue point kedi olabilir mi? Evet olabilir. Oldukça sevimli gözüken bu kedilerin bakımı kısmen siyamlara göre daha kolay olduğu söylenebilir. Bakım koşulları ve ihtiyaçları genel olarak diğer blue point kediler ile aynıdır.

Blue Point Kedi Fiyat?

Siyam kedilerinin bir varyasyonu olan bu kedileri çok farklı fiyatlara bulmak mümkün. Blue point kedi fiyatları genel olarak 1000tl ile 5000tl arasında değişebilir. Kedinizi sahiplenmeden önce bir veteriner hekime muayene ettirmeyi unutmayın. Her ne kadar kediniz çok sağlıklı gözükse de bir genel muayene yapılması en doğrusudur.

Blue Point Kedi Fiyat Güncellemesi

1 Haziran 2023 Tarihini baz alarak yaptığımız bu güncelleme ile bu kedilerin ücretleri 2500tl ile 10000tl arasında değiştiğini söyleyebiliriz.

Blue Point Kedi Fiyat 2024

25.02.2024 Tarihinde blue point kediler ortalama olarak 5000tl ile 20000tl arasında sahiplendiriliyor.

Sıkça Sorulan Sorular

British Blue Point kaç TL?

British blue point kedileri 1000tl ile 5000tl arasında sahiplenmek mümkündür. Kedinizin yaşına, cinsiyetine ve seceresine göre değişiklik gösterir.

Blue Point hangi kedi cinsi?

Bu kediler siyam kedilerinin bir varyasyonu olarak görülebilir. Ancak British Shorthair ve Scottish Fold gibi ırklarda da görülebilir.

British Blue Point ne kadar uyur?

Kedilerin uyuma süreleri bir çok etkene göre değişebilir. Ancak kediler genel olarak 12 ile 16 saat arasında uyuyabilir.

Blue Point kedi hangi cinsle çiftleşir?

Kediler eşlerini ırklarına göre seçmezler. Ancak scottish foldların kronik rahatsızlıklarından dolayı üretilmemesi önerilir.

Scottish Blue Point kaç TL?

Genel olarak diğer blue pointlere göre fiyatları biraz daha yüksektir. 2000tl ile 7000tl arasında değişebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir