Kediler Neden Sırtını Kamburlaştırır? Önemli 4 Nedeni

kediler-sirtini-neden-kamburlastirir

Kediler neden sırtını kamburlaştırır hiç merak ettiniz mi? Kediler herkesin bildiği gibi çok esnek ve hareketli canlılardır. Kıyaslamak için köpekleri göz önüne alırsak eğer, kedilerin neredeyse bir hamur gibi istediğini şekle girdiğini görebiliyoruz. Köpeklerde ise bu durum daha çok pozisyonundan taviz vermeme üzerinedir. Halk arasında sıklıkla duyduğumuz “kediler sıvıdır” veya kediler bulunduğu kabın şeklini alır gibi esprilere çok denk geliyoruz. Aslında bu çokta yanlış sayılmaz. Özellikle kedi sahipleri kedilerinin hiç olmayacak yerlere sığabildiğini ve girebildiğini görmüştür.

KEDİLER SIVIDIR

Kediler Neden Sırtını Kamburlaştırır

Kedilerde görülen sırt kamburlaştırma ve sırtını dikleştirme hareketi sonradan öğrenilmemiştir. Kediler içgüdüsel olarak öğrendikleri bu hareketi herhangi bir kediden görmeden yapmaya başlarlar. Aslında rahatına oldukça düşkün olan kedilerin bu hareketleri yapmasına çokta şaşırmamak gerekir. Genellikle uyandıktan sonra görülen sırt kamburlaştırma kedi sahiplerinin altında bir sebep aramasına neden olabilir. Bunun pek çok sebebi vardır. Peki kediler neden sırtını kamburlaştırır ?

kediler-neden-sirtini-kamburlastirir

1-Kedinizin Agresif Bir Dönemine Denk Gelmiş Olabilirisiniz

Kediler genel olarak agresif ve bir miktar tutarsız canlılar olabiliyor. Kedilerin her üyesinde agresiflik seviyesi farklıdır. Ancak kedilerin çoğu sahibine karşı sık sık olmasa da sinirlenebiliyor. Özellikle kedinize bir hata yaptığında sesinizi yükseltirseniz ve peşinden giderseniz köşeye sıkıştığında tüylerini dikleştirip sırtını kamburlaştıracaktır. Bu durum yavru kedilerde çok daha sık görülüyor. Sebebi ise henüz çok ürkek olan yavru kedilerin sıklıkla korkması ve kendini savunmak istemesidir. Bu dönemlerde kedi sahiplerini bir çok zorluk bekler. Bunların başında kedi tırnaklarıyla çizilmiş eller ve kollar. Bunun için kedinizin tırnak bakımına özen göstermeli, düzenli olarak tırnak kesimi yapmalısınız. Peki kedilerin tırnakları nasıl kesilir?

Öğrenmek için buraya tıklayabilirisiniz. Kedilerin Tırnakları Nasıl Kesilir?

 

KEDİLER BULUNDUĞU KABIN ŞEKLİNİ ALIR

2-Kediniz Sadece Oyun Oynuyor Olabilir.

Bildiğiniz üzere kediler çok oyuncu canlılardır. Özellikle yavruluk ve gençlik dönemlerinde kediler çok hareketlidir. Bu dönemlerde uykudan geriye kalan zamanlarda bolca oyun oynar ve enerjilerini atarlar. Kediler oyun oynarken çok özel bir oyuncağa ihtiyaç duymazlar. Bir böcek, sinek, kağıt parçası, iplik veya herhangi bir şeyle uzun süre boyunca oynayabilirler. Peki kediler neden sırtını kamburlaştırır? Kediler oyun oynadıkları sırada hoplayıp zıplarken oyuncaklara sinirleniyor veya hırslanıyor olabilir. Bu durumu kuyruklarını kabartmalarından da anlayabiliyoruz.

Kedilerin oyun oynarken sizi ısırabilir ve bu durum alışkanlık haline gelmeden çözülmelidir. Bunun için  Kedim Çok Isırıyor Ne Yapmalıyım adlı makaleyi okuyarak bir çözüm yolu bulabilirsiniz.

Bu durumu dışarıdan izlemek oldukça zevklidir. Kedinizin oyun oynarken sırtını kamburlaştırmasından korkmamalısınız. 

kediler-neden-sirtini-kamburlastirir

3-Kediniz Camdan Bakarken Sırtını Kamburlaştırabilir.

Özellikle camdan bakmayı seven kediler günün büyük bölümünü pencere önünde geçirir. Peki camdan bakalar kediler neden sırtını kamburlaştırır ? Bu durumu özellikle alt katlardaki evlerde görüyoruz. Kedinin dışarıda gördüğünü bir köpek, diğer pencerelerdeki başka bir kedi veya uçan bir kuş kedinizi heyecanlandırır. Heyecanlanan kedilerin sırtını kamburlaştırdığını söylemiştik. Bunun için kediler camdan bakarken sırtını dikleştirmesinden korkmamalısınız.

Peki hiç merak ettiniz mi? Kediler Neden Camdan Bakar?

4-Kediniz Yeni mi Uyandı?

Bir çok canlıda görebildiğimiz gibi kedilerde sabahlarda uyandığında kaslarını gevşetmek ister. Bunun için özellikle yeni uyanan kediler sırtlarını 1-2 saniyeliğini kamburlaştırarak kaslarını gevşetir. Bu durum oldukça normaldir ve herhangi bir hastalık işareti değildir.

Sokak kedisi sahiplenmeyi düşünüyorsanız Sokak Kedisi Sahiplenmek adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Kediler hakkında çok daha fazlasını öğrenmek için yazmış olduğum diğer yazıları okuyabilir ve bana destek olmak için bir yorum bırakabilirsiniz. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir