Kedilerin Tırnakları Nasıl Kesilir? Çok kolay 7 madde!

kedilerin-tirnaklari-nasil-kesilir

Kediniz oyun oynarken hem size hem de ev eşyalarına kalıcı izler bırakır. Kedinizin bıraktığı izleri gördükten sonra  doğal olarak aklınızdan geçen bu sivri ve güçlü tırnaklardan bir an önce kurtulmak olur. Bunun için “Kedilerin Tırnakları Nasıl Kesilir” diye düşünüyor düşünebilirsiniz. Her ne kadar tırnak kesimi kedinizin hiç hoşuna gitmeyecek olsa da siz ve ev eşyalarınız için hayati önem taşıyacak bir hale gelir. Kimse tırmalanmaktan yıpranmış koltuklar, yırtılmış yastıklar, perdeler, çizilmiş el ve kollarının olmasını istemeyeceğinden tırnak kesimi yapılır.

Kedilerin Tırnakları Kesilir Mi?

Tırnak kesiminin kediniz için hiç bir zararı yoktur. Bu tırnaklar doğal ortamlarında onların işlerini oldukça kolaylaştırır. Ancak maması ve suyu hazır olarak önüne gelen kediler doğadakiler kadar ihtiyaç duymazlar. Peki kedilerin tırnakları kesilir mi?

Unutulmamalı ki doğru şekilde yapılan bir tırnak kesiminin kediye hiçbir zararı yoktur. 

 

Kedi Tırnak Kesimi

Kedilerin Tırnakları Nasıl Kesilir sorusu son dönemlerde çok fazla  yazılmaya başladı ve biraz bahsetmek gerekirse ; kedinizin tırnak kesme işleminin iki zor kısmının olduğunu söylemeliyim. Kedi tırnak kesiminde önemli olan  kedinizin size verdiği izin ve tırnak kesimine karşı tutumudur. Kedilerin çoğu tırnak kesiminden hoşlanmasa da, bazı kediler tırnak kesimi yapılırken herhangi bir tepki vermez. Çoğu kedi ise tırnaklarını var güçleriyle savunur. Bu durum hem sizin hem de kediniz için olumsuz durumlar oluştururken, “sakin” diye nitelendirdiğiniz kediniz sizin hiç görmediğiniz bir agresifliğe ulaşabilir.

İkincisi ise tırnak kesiminde yapılacak hatalar sonucu genellikle görülen kanamalardır. Bu konu oldukça önemlidir;

Kedimin tırnağı kanadı ?

 

kedilerin-tirnaklari-nasil-kesilir

Başlamadan Önce Tavsiyeler

 • Kedilerin Tırnakları Nasıl Kesilir yazısını başından itibaren okumanızı mutlaka tavsiye ediyorum.
 • Kedinizin, uyuklarken veya yeni uyanmışken tırnaklarını kesmeniz herkes için en doğru zaman olacaktır.
 • Tırnak kesiminde yaşayacağı herhangi bir travma veya kötü anı sonraki kesimlerde göstereceği tepkiyi etkileyebilir. Bunun için aşırı tepkilerden kaçınılmalı.
 • Bir tutuşta bütün tırnakları kesmek mümkün olmayabilir. Kedinizin ruh halinin pozitif olduğunu düşünüyorsanız önce ön patileri kesmek mantıklı olabilir.
 • Ödül maması kullanmak sonraki kesimleri pozitif yönde etkileyebilir.
kedilerin-tirnaklari-nasil-kesilir

kedilerin-tirnaklari-nasil-kesilir

Kedilerin Tırnakları Nasıl Kesilir 7 Madde

 1. İlk olarak kedinizi kucağınıza alın ve kollarınızla hareketlerini çok bastırmadan kısıtlamaya çalışın
 2. Hangi tırnak makasını kullanıyorsanız makasınızı sağ elinize alın.
 3. Kediler tırnaklarını istediği zaman çıkarıp geri saklayabileceği bir anatomik yapıya sahiptir. Bundan dolayı kedinizin tırnaklarını işaret parmağınızı altta ve baş parmağınızla üstten hafifte bastıracak şekilde dışarı çıkarmalısınız.
 4. Kedinizin tırnağını kesmeniz gereken kısmı fotoğrafta görüldüğü üzere tırnağın içindeki pembe bölüme kadardır. Bu bölüme yapılacak kesimler tırnağın kanamasına ve enfeksiyonlara neden olabilir. Tırnakta kesmeniz  gereken kısım 2mm yi geçmemelidir.
 5. Tırnağı kesme açınız ise sarı çizgi ile gösterilen şekilde tırnağın yapısına uygun şekilde kesilmeli.
 6. Tırnak makasını kedinizin tırnağına resimdeki gibi dik şekilde tutmalısınız. Paralel olarak yapılan kesimlerde tırnak istenmeyen yerlerden kesilebilir.
 7. Kullanacağınız makas ne kadar keskin ise yapılacak kesimde o kadar net ve temiz olacaktır.

Kedilerin Tırnak Yapısı

Kedilerin tırnaklarının önde bulunan cansız bir kısım vardır. Kesilmesi gereken kısım tamda burasıdır.  İç tarafta  ise kesilmemesi gereken canlı kısım (pembe) vardır. Böylece tırnağın ikiye ayrıldığını öğrendik.  Cansız kısım insanların tırnak keserken ayırdığı bölüm olarak düşünülebilir. Canlı kısımda ise kan damarları vardır ve bu kısma yapılan kesimler kanama ile sonuçlanır. Böyle bir sonuçla karşılaşmak istemiyorsak eğer Kedilerin tırnakları nasıl kesilir kısmını okumalısınız. Tırnak kesimi sırasında dikkatli olmalı veya veteriner hekiminize ulaşmalısınız.

İlgili olarak Fip Olan Kediler Ne Kadar Yaşar ?

 

İlk Tırnak Kesimi Ne Zaman Yapılmalı?

Kedilerin tırnakları daha çok küçükken keskinleşir ve işlevlerini yerine getirecek duruma gelir. Kedilerin tırnakları ne zaman kesilir? Tırnak kesimi sizin ihtiyaç duymanız halinde 3. haftanın bitiminde başlayabilir.

kedilerin-tirnaklari-nasil-kesilir

Yavru Kedilerin Tırnağı Kesilir mi?

Yavru kedilerde tırnak kesimi, kedinin gösterebileceği direnç kısıtlı olacağından yetişkinlere göre daha kolay gözükebilir ancak yavru kedilerin tırnakları çok ince ve küçüktür. Bu durum çok küçük bir hatada bile üzücü sonuçlar yaratabileceği anlamına gelir. Kedilerin tırnakları nasıl kesilir konusunda yavrular için daha dikkatli olmak zorundayız. Yavru tırnak kesiminde tırnağın sadece sivriliğini almak yeterli olacaktır. Biraz daha derinlerden kesmek canlı dokuya gelebileceğinden tehlikeli olabilir. 

Tırnak Makası ile Kedi Tırnağı Kesilir Mi?

Kedilerin tırnakları çok özel bir anatomiye sahiptir ve bu amaca uygun bir tırnak makasıyla kesilmesi gerekir. “Kedilerin Tırnakları Nasıl Kesilir”  diye düşündüğünüzde bir tırnak makasına ihtiyaç duyarsınız. İnsanlar için üretilmiş olan tırnak makasları kedilerin tırnak yapılarına çok uygun olmasa kullanılabilir. Kediler için üretilmiş özel bir tırnak makasınız yoksa son çare olarak kullanılabilir. Kediler için üretilmiş bir çok tırnak kesme makası ve çeşidi vardır. Genel olarak özel üretilen bütün makaslar işlerini iyi şekilde yapar. İnsan tırnak makaslarının kullanılmama sebepleri ise yanlış kesime çok müsait yapılarıdır ve bu sebeple özellikle tırnak kesmeye yeni başlamış olan kedi sahiplerine önerilmez.

Kedilerin Tırnakları Ne Zaman Kesilir ?

Kedilerin tırnakları nasıl kesilir den önce ne zaman keseceğinizi öğrenmeniz daha iyi olabilir. Kedinizin kesmiş olduğunuz tırnakları kesim boyuna ve bir çok faktöre bağlı olarak ortalama 1 ay içerisinde eski haline döner. Sık aralıkla ve kısa kısa kesimler yapmak hem sizin pratik yapmanız açısından hem de kedinizin tırnak kesimine alışması için oldukça yararlıdır. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir