Kedi Kısırlaştırma Ne Kadar? Güncellendi 2022**

Kedi kısırlaştırma operasyonunun ne kadar önemli ve zor bir operasyon olduğunu biliyoruz. Özellikle dişi kediler için kısırlaştırma operasyonu biraz daha fazla risk taşıyor. Her zaman kedimizin sağlığını düşüyor olsak bile bu tarz operasyonların fiyatları da önemli bir kriter haline gelebiliyor. Bunun için erkek kedi kısırlaştırma ne kadar? adlı makaleyi hazırlama gereği duydum. Merak ettiğiniz her konu için yorumlar kısmından bana ulaştırabilirsiniz.

İlk önce erkek kediler ile başlayalım.

Erkek Kedi Kısırlaştırma Ne Kadar?

Erkek kedi kısırlaştırma operasyonu, dişi kedilerine göre kısmen daha “kolay” diyebiliriz. Ancak her operasyonda olduğu gibi bu bu operasyonda da belli başlı riskler vardır. Ancak veteriner hekiminizin verdiği bilgiler ve şartlar doğrultusunda ilerlemeniz  gerekir. Erkek kedi kısırlaştırma ne kadar peki? Bu konu bir çok faktöre göre değişebilir. Sabit bir fiyat olmamakla birlikte taban fiyat olması vardır. Bunun için erkek kedi kısırlaştırma maksadıyla götürdüğünüz kliniğin muhit ve veteriner hekim tecrübesine göre fiyat farklılığı olabilir. Ortalama olarak erkek kedi kısırlaştırma ücreti 750 lira ile 5000 lira arasında değişebilir. Bunun için veteriner hekiminize danışabilirsiniz.

Erkek Kedi Kısırlaştırmanın Faydaları Nelerdir?

Bundan önce kedinizde gördüğünüz cinsel dürtüleri ortadan kalkacaktır ve bu erkek kedi kısırlaştırmanın faydaları arasında en önemli olanıdır.

 • Kedinizde dönemsel veya belli aralıklarla gördüğünüz agresiflik ve saldırgan davranışlar azalır.
 • Testis kanserini önemli ölçüde azaltacaktır.
 • Kısırlaştırılmış olan erkek kediler diğer kedilere göre daha sağlıklı ve daha uzun ömürlüdür. Testisleri alınan bu kediler diğerlerine göre 1 veya 3 yıl arasında daha fazla yaşarlar.
 • Sürekli olarak baskınlık kurmaya çalışan bir kediniz varsa kısırlaştırmak çok mantıklı olabilir. Baskınlık kurma çabasını azaltabilir.
 • Evde birden fazla kedi sahibiyseniz eğer istenmeyen gebeliklerin önüne geçmiş olursunuz.

Erkek Kedi Kısırlaştırmanın Zararları Nelerdir?

Kedilerin, özellikle erkek kedi kısırlaştırmanın zararları halk arasında sürekli olarak konuşulan ancak asılsız olan bilgilerdir.  Erkek kedinizi kısırlaştırmanın sadece iki zararı olabilir.

 • Kediniz bir daha baba olamayacak.
 • Operasyon sırasında doğabilecek nadir görülen olumsuzluklar.

Kısır Kedi Kilo Alır Mı?

Kediler kısırlaştırıldıklarında aynı şekilde beslenmeye devam ederlerse dolaylı olarak kilo alabilirler. Kedilerin kısırlaştırıldığında kilo almalarının sebebi metabolik ihtiyaçlarının azalması ancak aynı kaloriyi almaya devam etmeleridir.

Dişi Kedi Kısırlaştırma Ne Kadar?

Kısırlaştırma operasyonu dişi kedilerde erkek kedilere oranla çok daha komplikedir. Ancak bu operasyonun çok riskli olduğu anlamına gelmez. Sonu gelmeyen miyavlamalar ve sürtünmeler sonucu kedinizi kısırlaştırmak istiyor olabilirsiniz ve bu konuda çok haklısınız. Özellikle kediniz ile aynı odada kalmanız gerekiyorsa bahar ayları sizin için uykusuz geçebilir. Dişi kediler erkek kedilere oranla kızgınlıklarını daha çok belli ederler. Peki dişi kedi kısırlaştırma ne kadar? Erkek kedilere göre daha masraflı olan bu dişi kedi kısırlaştırma ücreti 1000tl ile 5000tl arasında değişiklik gösterebilir.

Dişi Kedi Kısırlaştırmanın Yararları Nelerdir?

Kedinizin bitmek bilmeyen miyavlamaları canınıza tak etmiş olabilir. Bu miyavlamalar sonucunda dişi kedi kısırlaştırmanın yararları nelerdir gibi araştırmalar yapmaya başlayabilirsiniz bu çok normal. Ancak çok doğru bir araştırma içerisinde olduğunuzu söylemeliyim.

 • Kediniz artık kızgınlık belirtileri göstermeyecek, bu aynı zamanda size de fayda sağlayacak.
 • Kediniz kızgınlık döneminde çiftleşme amacıyla camdan, kapıdan veya açık gördüğü her yerden erkek kedilere ulaşmak için kaçabilir. Kısırlaştırılan dişi kedilerde bu durum çok daha nadir görülür ancak kesinlikle kaçmaz diyemiz.
 • Meme kanseri, rahim kanseri gibi hastalıklar ortadan kalkar. Özellikle ilk kızgınlık belirtisi göstermesinden önce yapılırsa bu oran çok daha fazla düşer.
 • Kedinizin ömrünü uzatacak ve daha sağlıklı bir yaşam sürmesini sağlayacaksınız. Bunun için kedinizi kısırlaştırmanızı şiddetle öneriyorum.

 

 

Kısır erkek kedi çiftleşir mi?

Evet, kısır erkek kediler çiftleşebilir. Ancak bu verimli olarak sonuçlanmaz. Alışkanlıkları ve içgüdüleri sonucu bu hareketi yapabilirler. Erkek kedi pipisini neden çıkarır?

Kedi kısırlaştırma ücretsiz mi?

Maalesef şuanda böyle bir uygulama mevcut değil. Özel veteriner klinikleri belirli bir ücret karşılığında bu operasyonu yapıyor.

Kedi kısırlaştırma ücretleri ne kadar?

Erkek kedi kısırlaştırma ücreti 750 – 5000 tl arasında değişir.
Dişi kedi kısırlaştırma ücreti 1000 – 5000 tl arasında değişir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir