Erkek Kedi Pipisini Neden Çıkarır? En Önemli 5 Sebebi!

erkek-kediler-pipisini-neden-yalar

Erkek Kedi Pipisini Neden Çıkarır?

Konuyu daha detaylı olarak anlatmak için ilk olarak erkek kedilerin genital sisteminden ve organlarından biraz bahsetmek gerektiğini düşünüyorum. Sonrasında merak ettiğiniz “erkek kediler pipisini neden çıkarır” veya “erkek kedi pipisini neden yalar” sorularına geçebiliriz.

Kedilerin Pipisi Dikenli Midir?

Kedilerin genital sistemindeki en önemli seks organı testislerdir. Testisler erkek kedilerin testosteron üretiminden sorumlu organdır. Testislerin işlevlerini tam olarak yerine getirebilmesi için vücut ısısının biraz altında çalışması gerekir. Bunun için testisler vücudun dışında sayılabilecek olan scrtotum denilen bir kesenin içerisinde yer alır. Erkek kedilerde  testisler köpeklerdeki gibi doğumdan hemen sonra belirgin hale gelmez. Kediniz üç aylık olunca kedilerin testisleri belirginleşmeye başlar. “Kedilerin penisleri dikenli midir?” sorusuna gelecek olursak, erkek kedi pipisi sünnet derilerinin altındadır. Bundan dolayı kedilerin penislerini görmek çok mümkün değildir.

 

erkek-kediler-pipisini-neden-cikarir

erkek-kediler-pipisini-neden-cikarir

Kedilerin pipisinde penis yönünün tersi yönde seyreden minispiküller (diken) bulunur.  Bu yapılar sadece peniste bulunmaz aynı yapıları kediniz sizi yalarken de hissedebilirsiniz. Sizi yalarken verdiği tatlı sert acıdan yola çıkarak çiftleşme sırasında duyulan his hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Erkek Kedi Pipisini Neden Yalar?

Erkek kedi pipisini yalarken görüyorsunuz bu kedinizin artık kızgınlık dönemine geldiğinin göstergesi olabilir.  Bu dönem dişilerde görülen kızgınlığa benzerdir. Bu dönemde erkek kediler yüksek sesle miyavlama, dışarıyı izleme, evden kaçma ve bir dişi arama eğiliminde olabilir. Bundan dolayı erkek kedilerin kızgınlık döneminde kaçma isteği çok fazladır. Bu dönemde kedinizin evin farklı noktalarına idrar püskürttüğüne şahit olabilirsiniz. Yine bu dönemde erkek kedi pipisini neden yalar sorusu kedi sahiplerinin sıkça sorduğu sorulardan oluyor.

Bu zor günlerde kedinizin bağırmalarını daha az duymak için onu geceleri bir odaya kapatmayı düşünebilirsiniz. Bu durumda şu makalemizi okuyabilirsiniz. Geceleri kediyi bir odaya kapatmak.

erkek-kediler-pipisini-neden-yalar

erkek-kediler-pipisini-neden-yalar

Kedilerin sıkılmadan saatlerce vücutlarını yalayarak temizleme işlemi yaptığını biliyoruz. Kediler bu konuda köpeklere göre çok daha uzun saatler çalışıyor. Kediler bu işi o kadar abartıyor ki tüm vücudunu kaplayan yumuşacık tüylerini yutarak sindirim ve idrar yolu hastalıklarına yakalanabiliyorlar.

Bu işlem genital bölge ve organları için de geçerlidir. Yani erkek kedi pipisini neden yalar? diye soruyorsanız bunun cevabı oldukça basittir TEMİZLİK.

Kedim Pipisini Yalıyor Hasta Mı?

Eğer kedinizin çok sık şekilde penisini yaladığını görüyorsanız bu onun bir rahatsızlığı olabileceği anlamına gelebilir. Ancak genelde üriner sistem rahatsızlıkları belirtileri erkek kedi pipisinin çok yalaması şeklinde değildir. Bu belirtileri genelde kedinizin kuma idrar yapmak için geldiğinde görürsünüz. Kedim pipisini yalıyor hasta mı diye düşünmeden önce kedinizin idrarını rahat bir şekilde yapıp yapamadığına bakabilirsiniz. Kedinizin üriner bir rahatsızlığı varsa hastalık kendini  idrarını yaparken zorlanma, damla damla idrar yapma, ıkınma ama idrar yapmada güçlük şeklinde kendini gösterir.

Kedim İdrar Yapamıyor

Kedinizin idrar yapamadığını veya idrar yaparken ağrı duyduğunu hissediyorsanız bu durumda veteriner hekiminize danışmanızda fayda vardır.

Bu makale ile aklınızdaki erkek kedi pipisini neden çıkarır , erkek kedi pipisini neden yalar sorularını cevapladığımı düşünüyorum. Eğer aklınızdaki soru işaretlerini gideremediysem yorumlar kısmından bana ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir